Leczenie zębów w ciąży

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
17.02.2020

Ciąża to okres wyjątkowy w życiu każdej kobiety. Być może zastanawiasz się, czy w tym czasie bezpieczne jest przeprowadzenie leczenia stomatologicznego? A może wahasz się przed skorzystaniem ze znieczulenia? Spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania związane z leczeniem stomatologicznym w ciąży i rozwiejemy wszelkie mity!

Leczenie zębów w ciąży jest niebezpieczne?

Jest wręcz całkowicie odwrotnie! Rozwój chorób uzębienia może spowodować, że bakterie bez problemu dostaną się do krwiobiegu, doprowadzając do stanów zapalnych organów, co tym samym powoduje, że dochodzi do pogorszenia zdrowia matki i dziecka. Nie można również zapominać, że zaniechanie leczenia stomatologicznego w konsekwencji może spowodować utratę uzębienia, co jest niezwykle niekorzystne nie tylko dla estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim dla funkcjonalności uzębienia. Jeżeli więc zauważyłaś u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie wahaj się – koniecznie odwiedź profesjonalny gabinet stomatologiczny.

Czy korzystanie ze znieczuleń jest bezpieczne?

Wiele osób obawia, że zastosowanie znieczulenia może spowodować nieprzyjemne problemy. Nic więc dziwnego, iż mamy oczekujące dziecka tym bardziej lękają się i rezygnują z leczenia stomatologicznego. My jednak uspokajamy!

Współczesne znieczulenia są całkowicie bezpieczne i pozwalają przejść przez cały proces leczenia w pełni komfortowo. Zastosowanie tych nowoczesnych rozwiązań jest niezwykle korzystne, ponieważ sprawia, iż stres jest skutecznie neutralizowany. Okazuje się więc, że zastosowanie znieczulenia jest korzystne dla zdrowia nie tylko matki, ale również dziecka.
 
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

A co z regularnymi zabiegami higienizacyjnymi?

Być może zastanawiasz się, jaki wpływ na zdrowie mogą mieć gabinetowe zabiegi higienizacyjne, a przede wszystkim skaling, podczas którego wykorzystywane są ultradźwięki do rozbicia kamienia nazębnego. Jest to o tyle ważne, ponieważ lekarze zawsze przypominają, że wizyty u dentysty powinny odbywać się co najmniej raz na pół roku. Na szczęście okazuje się, że gabinetowe zabiegi profilaktyczne nie mają żadnego negatywnego wpływu dla organizmu kobiety i dziecka. Dlatego nie należy rezygnować z profesjonalnej oraz nieinwazyjnej higienizacji jamy ustnej, bo tylko w ten sposób będziesz mogła długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Czy wykonanie zdjęcia RTG w ciąży jest bezpieczne?

Przeprowadzenie dokładnej diagnostyki pozwala na precyzyjne ocenienie stanu zdrowia uzębienia, co tym samym pomaga lekarzowi zaproponować najlepsze rozwiązania. W niektórych przypadkach konieczne jest również wykonanie zdjęcia RTG. Urządzenie to emituje niewielkiej ilości dawki promieniowania, które nie powodują żadnych negatywnych skutków. Jednakże zaleca się, aby kobieta w ciąży, o ile to możliwe, nie była poddawana temu badania. Jeżeli istnieje konieczność wykonania zdjęcia RTG, stosuje się wtedy specjalny fartuch, dzięki czemu neutralizowane jest promieniowanie.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, koniecznie udaj się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego. Pamiętaj, że współczesne leczenie uzębienia jest w pełni bezpieczne również dla kobiet w ciąży. Aby umówić się na konsultację, zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wypełnij formularz.