Leczenie ortodontyczne – odpowiedzi na pytania pacjentów

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
04.12.2017

Każdy z nas chce mieć zdrowy i piękny uśmiech, który kojarzony jest z witalnością i szczęściem. Uśmiech pozwala nie tylko w naturalny sposób nawiązać nowe znajomości, również te biznesowe, ale dodatkowo pokazuje pozytywne nastawienie i empatię naszemu rozmówcy. Uśmiech znacznie pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

Co jednak zrobić, kiedy pacjent nie jest zadowolony z wyglądu swoich zębów, a w szczególności gdy, boryka się z np. wadami zgryzu? Z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia i leczenie ortodontyczne. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi naszych ekspertów na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące leczenia aparatem ortodontycznym.

 

Jaki wpływ ma leczenie ortodontyczne na zdrowie pacjenta?

Zalet prawidłowo przeprowadzonego leczenia ortodontycznego jest wiele. Począwszy od zwiększenia higieny jamy ustnej, a skończywszy na poprawie funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych czy znacznej poprawie estetyki uśmiechu pacjenta.

Ponadto prawidłowe ułożenie zgryzu ma również duży wpływ na odpowiednie przeżuwanie pożywienia. A ta z pozoru prosta czynność ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Nie bez powodu mówi się, że zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na jamę ustną, ale także na cały organizm człowieka. Nieleczone zęby mogą powodować bóle głowy, postępowanie cukrzycy, uszkodzenia stawów, a nawet stany zapalne zatok i powstawanie choroby wrzodowej. Dlatego należy zadbać o zdrowie zębów nie tylko ze względu na kwestie estetyczne.

 

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Długość leczenia ortodontycznego jest zależna od indywidualnych predyspozycji pacjenta i może trwać do kilku lat.

Podczas trwania leczenia ortodontycznego pacjent zobowiązany jest do regularnego uczęszczania na wizyty kontrolne. Wtedy właśnie stomatolog ma możliwość kontrolowania przebiegu leczenia pacjenta i nanoszenia korekt, jeśli takowe są wymagane. W długości leczenia ortodontycznego szczególne znaczenie ma prawidłowa współpraca ze stomatologiem i stosowanie się przez pacjenta do jego zaleceń, co z kolei ma wpływ na czas trwania całego procesu leczenia.

 

Czy higiena jamy ustnej jest utrudniona w trakcie leczenia ortodontycznego?

Choć o zęby należy dbać zawsze, to podczas noszenia aparatu prawidłowa higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna i nie tyle utrudniona, co bardziej wymagająca. Podczas noszenia aparatu zęby należy myć wyjątkowo starannie, pamiętając o czyszczeniu wszystkich powierzchni i elementów aparatu. Osobom korzystającym z leczenia ortodontycznego z pomocą przychodzi nowoczesna stomatologia i specjalne akcesoria, które pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i szczelin międzyzębowych. Należy również pamiętać, by zęby szczotkować po każdym posiłku (nawet tym niewielkim), gdyż resztki pokarmów mogą spowodować pojawienie się i rozprzestrzenianie bakterii, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju próchnicy.

 

Czy noszenie aparatu na zęby boli?

Samo zakładanie aparatu ortodontycznego jest przeważnie bezbolesne. Pacjent może odczuwać dyskomfort pojawiający się w pierwszych dniach po wizytach kontrolnych. Wynika to z tego, że podczas noszenia aparatu na zęby oddziałują siły, które w mikroruchach mają przesuwać zęby pacjenta do pozycji, którą zaplanował ortodonta. Stąd właśnie może wynikać lekki dyskomfort w pierwszych dniach po założeniu aparatu lub po wizytach kontrolnych. Samo leczenie ortodontyczne z reguły jest bezbolesne.

 

Jakie są przeciwwskazania do podjęcia leczenia ortodontycznego?

Przed rozpoczęciem leczenia za pomocą aparatu ortodontycznego należy przede wszystkim wyleczyć wszystkie zęby. Przeciwwskazaniem jest występowanie w jamie ustnej stanów zapalnych oraz cukrzyca. W takiej sytuacji przed rozpoczęciem leczenia należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym i dentystą. Dodatkowo konsultacji z lekarzem powinny zasięgnąć osoby, które chorują na schorzenia znacznie obniżające odporność organizmu.

 

Czy dieta ma wpływ na leczenie ortodontyczne?

Podczas noszenia aparatu warto zwrócić uwagę na odpowiednie żywienie. Szczególnie zalecane jest odstawienie twardych posiłków (orzechów, niektórych owoców i warzyw), gdyż mogą one uszkodzić aparat i spowodować konieczność dodatkowej wizyty u ortodonty.

Poza unikaniem twardych posiłków, niewskazane jest również spożywanie lepkich produktów, takich jak guma do żucia i ciągnące się słodycze np. krówki czy batony. Mogą one oblepić aparat i są trudne do usunięcia z jego powierzchni. Należy również unikać napojów gazowanych i soków owocowych.

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na wizytę. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin pierwszej wizyty.

     

    Jaki aparat jest najlepszy?

    Chociaż każdy aparat ma pomóc w osiągnięciu tego samego celu, czyli wyleczenia wad ortodontycznych i przywrócenia zdrowego i pięknego uśmiechu, to rodzajów aparatów jest wiele. U dzieci poniżej 12. roku życia stosujemy aparaty wyjmowane, które odgrywają istotną rolę w zapobieganiu wad zgryzu. Osoby starsze mogą wybrać aparaty klasyczne metalowe lub klasyczne kosmetyczne. Zaletą tych pierwszych jest wytrzymałość i niższa cena, a drugich bardzo mała widoczność na zębach.

    Innowacyjnym rozwiązaniem dla pacjentów, którym zależy, aby aparat był jak najmniej widoczny, są nakładki Invisalign. To rewolucyjny sposób na prostowanie zębów za pomocą specjalnie przygotowanych nakładek, które w dodatku możesz zdjąć (maksymalnie na 1 godzinę w ciągu dnia). Dzięki temu, że są przeźroczyste, gwarantują dyskrecję i są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu niż tradycyjny aparat na zęby.

     

    Czy leczenie ortodontyczne można podjąć w każdym wieku?

     Tak, wiek w przypadku leczenia ortodontycznego nie ma żadnego znaczenia i aparat ortodontyczny można założyć każdej osobie, która boryka się z wadami zgryzu. Warunkiem jest posiadanie własnych, zdrowych zębów.