Czym jest korona zęba?

Korony zębowe to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego. Korona zębowa jest mocowana do zębów żywych lub martwych, lub do implantów. Głównym wskazaniem do jej wykonania jest znaczne zniszczenie tkanek zęba, np. w wyniku próchnicy.

Korony zębowe

Wskazania do założenia korony zębowej:

– alternatywa dla dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało struktury zęba, a jego odbudowanie jest znacznie utrudnione,

– naprawa uszkodzonego zęba,

– zabezpieczenie zęba przed złamaniem,

– uzupełnienie estetyczne po wszczepieniu implantu,

– uzupełnienie po leczeniu kanałowym w celu wzmocnienia zęba,

– zamocowanie mostu protetycznego,

– zakrycie zniekształconych lub przebarwionych zębów.

Proces powstawania koron zębowych:

Pierwszym krokiem jest stworzenie dokładnego planu leczenia. Po zaplanowaniu pracy, lekarz stomatolog szlifuje ząb, na którym będzie osadzona korona zębowa (wyjątkiem są korony osadzane na implantach). Zabieg zmniejszania objętości zęba (szlifowania) odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go zupełnie bezbolesnym.

Następnie pobieramy wyciski, czyli odwzorowujemy warunki panujące w jamie ustnej, wyciski są przekazywane laboratorium protetycznemu. Tam technicy tworzą koronę zębową, która kształtem i kolorem przypomina naturalny ząb.

Potem mają miejsce przymiarki, kontrole, czy wykonywana korona spełnia swoją fukcję oraz czy odpowiada potrzebom pacjenta. Jeśli po przymierzeniu wszystko pasuje idealnie, a żadne korekty nie są wymagane, praca jest cementowana na stałe.

Rodzaje koron zębowych:

Korony zębowe porcelanowe na metalu – ich podstawę stanowi stal stomatologiczna, która jest odlewana indywidualnie dla każdego zęba. Następnie na metalu napalona zostaje porcelana, która ukrywa metal, nadając koronie estetyczny wygląd.

Korony zębowe pełnoceramiczne – ich główną cechą a zarazem zaletą jest wysoka estetyka wynikająca z faktu, że w tego rodzaju koronie nie stosuje się podbudowy metalowej. To rozwiązanie jest niemalże nie do odróżnienia od naturalnych zębów pacjenta, dzięki fizycznym właściwościom porcelany (m. in. przepuszczalności światła). Z tego względu korony pełnoceramiczne są stosowane najczęściej w odcinkach przednich.

Korony zębowe kompozytowe – są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe. Wykonywana jest w gabinecie lub w laboratorium protetycznym, po wcześniejszym pobraniu wycisku od pacjenta. Stosowana jest w czasie pomiędzy etapami szlifowania i osadzania ostatecznej pracy.

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!


    Czym jest most protetyczny?

    Most protetyczny jest wykorzystywany do uzupełnienia braków zębowych nawet do kilku zębów. Do jego zamocowania, są wykorzystywane naturalne zęby pacjenta, które znajdują się obok braku zębowego. Naturalne zęby pacjenta, są wykorzystywane jako filar podtrzymujący to uzupełnienie protetyczne.

    Takie rozwiązanie pozwala na stałą odbudowę braków zębowych i przywrócenie pacjentowi komfortu prawidłowego funkcjonowania, gryzienia, żucia.

    Stomatologia Gliwa - leczenie stomatologiczne

    Proces wykonywania mostu protetycznego:

    Pierwszym etapem jest diagnostyka. Na jej podstawie dentysta ocenia braki zębowe i jakość zębów filarowych. Oceniamy wtedy czy braki zębowe, a także jakość zębów filarowych w celu weryfikacji ich wytrzymałości na zwiększone siły jakie będą na nie działały po wykonaniu mostu.

    W drugim kroku pobierany jest wycisk, a zęby filarowe są szlifowane. Ten proces jest praktycznie całkowicie bezbolesny, wycisk jest przekazywany do laboratorium protetycznego, które wykonuje docelową pracę protetyczną dla pacjenta. Na czas wykonania docelowego uzupełnienia protetycznego, w miejscu braków zębowych zakładane jest uzupełnienie tymczasowe.

    W tej części lekarz wykonuje przymiarkę podbudowy mostu protetycznego.

    W ostatniej fazie przymierzamy, a także cementujemy gotowy już most protetyczny.

    Rodzaje mostów zębowych:

    Podobnie jak korony, mosty protetyczne dzielimy na podstawowe trzy kategorie według rodzaju materiału z jakiego są wykonane:

    Mosty porcelanowe na metalu – są wykonane z podbudowy metalowej, na którą napalana jest porcelana. Bardziej wytrzymała podbudowa sprawia, że nadają się do wykorzystania szczególnie w odcinkach bocznych, które biorą czynny udział w procesie żucia. To bardzo popularne rozwiązanie w dzisiejszej protetyce. Filary mostu są wykonane ze specjalnie przygotowanych stopów stali, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Ponadto, charakteryzują się dużą wytrzymałością. W celu osiągnięcia lepszej estetyki prac, zamiast stali można wykorzystać stopy wykonane ze złota.

    Mosty pełnoceramiczne – bez metalowej podbudowy, są w całości wykonane z porcelany. Cechuje je wyjątkowa estetyka i podobieństwo do naturalnych zębów Pacjenta. Podbudowa mostów pełnoceramicznych wykonana jest z tlenku cyrkonu. Mosty pełnoceramiczne nie zawierają żadnych metali, dzięki czemu są bardzo podobne do naturalnego zęba.

    Mosty kompozytowe lub akrylowe – stosowane są jako tymczasowe rozwiązanie w okresie oczekiwania na ostateczny most.

    Wskazania do założenia mostu protetycznego:

    – bardziej rozległe braki zębowe, które uniemożliwiają odbudowę nakładem,

    – odzyskanie prawidłowego zgryzu,

    – poprawa estetyki twarzy.


    Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale również na zdrowie całego organizmu.


    ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

    Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!

      Najczęściej zadawane pytania o korony i mosty zębowe
      Czy korony i mosty zębowe są trwałe?
      +
      Prawidłowo wykonana korona lub most zębowy mogą wytrzymać około 10 lat[Zdecydownie planujemy tego typu prace na dziesięć lat]. Czas ich użytkowania jest w bardzo dużej mierze uzależniony od prawidłowej higieny jamy ustnej. Istotne są również regularne wizyty kontrolne, które należy odbywać średnio co 6 miesięcy.
      Czy są jakieś przeciwwskazania do założenia korony lub mostu protetycznego?
      +
      Istnieje kilka sytuacji, w których z założeniem korony lub mostu trzeba poczekać. Nie mogą zostać zamocowane, jeśli naturalne zęby są niewyleczone lub Pacjent cierpi na chorobę przyzębia. Zabiegu nie można przeprowadzić także wtedy, gdy występuje zbyt mała wysokość zwarcia. W takim przypadku wadę należy uprzednio skorygować.
      Jak należy dbać o korony i mosty zębów?
      +
      O korony i mosty należy dbać dokładnie tak samo jak o naturalne zęby. Należy je myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne i higienizacyjne, podczas których stomatolog może ocenić stan korony lub mostu.
      Jaki jest czas wykonania korony lub mostu protetycznego?
      +
      Czas jest z reguły zależny od tego, jak duże ma być uzupełnienie. W przypadku małych mostów trwa to około 5 dni, a kiedy rekonstrukcje uzębienia są duże – do dwóch tygodni. Oczekując na wykonanie pracy protetycznej, Pacjent może korzystać z tymczasowego uzupełnienia, które zastąpi brakujące zęby aż do terminu kolejnej wizyty.
      Czy założenie korony lub mostu jest bolesne?
      +
      Zabieg ten zawsze jest wykonywany w znieczuleniu, a Pacjent nie odczuwa żadnego bólu.
      Protetyka
      Korona zęba
      2 200 zł – 2 600 zł
      Proteza akrylowa
      3 000 zł
      Proteza szkieletowa
      2 500 zł – 5 000 zł
      Protetyka to najbardziej złożona dziedzina stomatologii. Obejmuje zarówno leczenie pojedynczych braków w uzębieniu (korony lub mosty zębowe), jak i całkowitego bezzębia. Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie jamie ustnej pełnej funkcjonalności i estetyki. Metodę leczenia zawsze wybieramy po kompleksowej diagnostyce i rozmowie z Pacjentem na temat jego potrzeb i oczekiwań. Po wykonanym leczeniu Pacjent może ponownie jeść ulubione potrawy bez obaw i cieszyć się pięknym uśmiechem.

      EKSPERCI W DANEJ DZIEDZINIE

      ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

      Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą!