Klasyczny aparat na zęby czy niewidoczne nakładki?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
17.06.2019

Ortodoncja, podobnie jak cała światowa medycyna, zrobiła w ostatnich latach ogromny postęp. Nowe metody leczenia zyskują obecnie na popularności i zdobywają uznanie Pacjentów, stopniowo wypierając starsze rozwiązania. Dzieje się tak ze względu na liczne korzyści, które przynoszą Pacjentom alternatywne sposoby leczenia. Nie tylko są bardziej efektywne i pozwalają uzyskać planowane rezultaty w krótszy czasie, ale także gwarantują znacznie większy komfort funkcjonowania w trakcie leczenia. Jedną z takich przełomowych metod w ortodoncji są niewidoczne nakładki. To zupełna rewolucja w leczeniu wad zgryzu. System ten wprowadza zupełnie inny przebieg leczenia. Aby w prosty sposób przedstawić wszystkie różnice pomiędzy tradycyjnym aparatem a systemem nakładkowym – przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie.

Jak działa tradycyjny aparat?

Najbardziej rozpoznawalny i do niedawna najpopularniejszy tradycyjny metalowy aparat ortodontyczny stały składa się z zamków, łuków i ligatur. Zamki to metalowe elementy, które przykleja się na powierzchnię zębów na stałe na cały okres leczenia. Ich zadaniem jest podtrzymywanie łuków, czyli metalowych drutów, które wytwarzają siły oddziałujące na zęby i przesuwają je w pożądanym kierunku. Aby łuki utrzymywały się w prawidłowej pozycji, stosuje się ligatury, najczęściej w formie kolorowych elastycznych gumeczek, które zakłada się na zamek, aby docisnąć łuk. W trakcie trwającego kilkanaście miesięcy leczenia, zęby stopniowo zmieniają pozycję. Aby dostosować aparat do ich nowego położenia, ortodonta musi wymienić łuki i ligatury. W związku z tym Pacjent musi cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Plusem tego rozwiązania jest potwierdzona wieloletnim doświadczeniem skuteczność, a także trwałość aparatów, jednak metoda ta ma także swoje wady. Zdecydowanie należy do nich: dyskomfort, który może występować po każdym dokręceniu zamków, trudności w jedzeniu i higienie jamy ustnej, możliwość występowania podrażnień śluzówki, a także duża widoczność aparatu na zębach.

Jak działa aparat nakładkowy?

Leczenie nakładkowe polega na przygotowaniu zestawu przezroczystych nakładek na zęby. Są one wykonane indywidualnie dla konkretnego Pacjenta, dlatego leczenie charakteryzuje się maksymalną precyzją i jest ukierunkowane na realizację ściśle określonych celów. Na podstawie wycisków jamy ustnej Pacjenta w laboratorium w USA tworzony jest zestaw w specjalnych nakładek na dolny i górny łuk zębowy. Są one wykonane z przezroczystego materiału, w związku z czym są praktycznie niezauważalne w jamie ustnej. W przypadku tej metody siły oddziałujące na zęby są minimalne, dzięki czemu w większości przypadków przebieg leczenia jest bezbolesny. Pacjent powinien nosić swoje nakładki według zaleceń lekarza, najczęściej przez 22 godziny na dobę. Może ściągać je na czas mycia zębów lub jedzenia. Po tygodniu samodzielnie zmienia nakładkę na kolejną, a każda z nich przybliża go do uzyskania wymarzonego uśmiechu. W związku z tym wizyty w gabinecie są ograniczone do minimum.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Porównanie nakładek i aparatu klasycznego

Nakładki ortodontyczne
Klasyczny aparat metalowy
Przygotowanie aparatu Aparat jest zaprojektowany indywidualnie i zostaje wykonany w laboratorium w USA na potrzeby konkretnego Pacjenta. Elementy aparatu są uniwersalne, a ortodonta dopasowuje je do zębów Pacjenta po zaakceptowaniu planu leczenia.
Proces leczenia Pacjent nosi nakładki 22 godziny na dobę i samodzielnie zmienia je na kolejne co tydzień. Aparat jest dostosowywany przez ortodontę do nowego ułożenia zębów podczas każdej wizyty kontrolnej.
Czas trwania ok. 1,5 roku* ok. 2 lata*
Wizyty kontrolne co ok. 3 miesiące co ok. 1 miesiąc
Dieta Nakładki można wyjąć z ust na czas jedzenia, dlatego nie ma żadnych specjalnych ograniczeń dotyczących diety w trakcie leczenia. Należy unikać lepkich i klejących oraz bardzo twardych produktów, które mogłyby uszkodzić elementy aparatu.
Higiena Aparat ściąga się na czas mycia zębów, w związku z czym dbanie o higienę jamy ustnej nie ulega zmianie. Higienę jamy ustnej należy uzupełnić o stosowanie specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych i częściej wykonywaną profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym.
Widoczność aparatu Nakładki są praktycznie niewidoczne w jamie ustnej. Są wykonane z przezroczystego tworzywa, dzięki czemu trudno jest je zauważyć nawet z bliskiej odległości. Jest widoczny na zębach. Pacjent ma możliwość wyboru koloru ligatur (kolorowych gumeczek służących do podtrzymywania łuku w zamkach) lub opcji kosmetycznej z ceramicznymi zamkami.
Możliwość ściągnięcia aparatu Pacjent może samodzielnie ściągnąć aparat na 2 godziny dziennie. Aparat jest na stałe przymocowany do powierzchni zębów przez cały okres leczenia ortodontycznego.
* czas leczenia jest uwarunkowany rodzajem wady zgryzu i indywidualnymi uwarunkowaniami konkretnego Pacjenta.

Podsumowanie

Jeśli od lat wahałeś się nad podjęciem leczenia ortodontycznego, obawiając się bólu, trudności w codziennych czynnościach czy zmiany wizerunku w czasie noszenia aparatu, leczenie nakładkowe może okazać się metodą idealną dla Ciebie. Pamiętaj, że leczenie ortodontyczne możesz podjąć w każdym wieku i nigdy nie jest za późno, aby uzyskać wymarzony uśmiech. Sprawdź, jak nowoczesna metoda leczenia może zmienić Twoje życie i zapisz się na bezpłatną konsultację, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 604 990 815.