Kamień nazębny

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
06.12.2022

Kamień nazębny to wróg Twoich zębów, którego nie można lekceważyć. Dlatego dzisiejszy wpis wyjaśni Ci, jak on powstaje, w jaki sposób się przed nim chronić i jak się go pozbyć, jeżeli już pojawi się na zębach.

Skąd bierze się kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje z płytki nazębnej, która ulega mineralizacji. Jak ten proces przebiega? Otóż na zębach osadza się płytka – to dlatego tak ważne jest ich regularne mycie. Jeżeli zaniedba się odpowiedniej higieny jamy ustnej, to już po kilkunastu godzinach pozostawiona na zębach płytka twardnieje w wyniku działania soli mineralnych zawartych w ślinie.

Tak właśnie powstaje kamień nazębny. Składa się on głównie z białka, fosforu, bakterii próchnicowych i resztek pokarmu.

Obecność kamienia nie jest niestety obojętna dla zdrowia jamy ustnej. Przyczynia się on do zakwaszania jej środowiska i powstawania próchnicy. Szczególne zagrożenie stwarza kamień umiejscowiony pod linią dziąseł, ponieważ może doprowadzić do chorób przyzębia i w efekcie doprowadzić nawet do utraty zębów.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o ochronę zębów przed kamieniem, jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Trzeba regularnie myć zęby, poświęcając szczególną uwagę trudno dostępnym miejscom, takim jak przestrzenie międzyzębowe, oraz okolicom dziąseł.

W myciu zębów ważna jest technika – powinno się to robić ruchami wymiatającymi. Nie powinieneś natomiast wkładać w tę czynność dużej siły, ponieważ intensywne szczotkowanie może przynieść zębom szkodę. Nie używaj też szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Najlepiej używać pasty z fluorem. Uważaj na pasty wybielające – mogą zawierać drobinki ścierające. Nie usuwają one kamienia, mogą za to uszkodzić szkliwo.

Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo warto korzystać z nici dentystycznej i irygatora, to bardzo ułatwia oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

Przed kamieniem nazębnym pomaga też się uchronić odpowiednio dobrana dieta. Ogranicz spożycie produktów zawierających cukier, który jest pożywką dla bakterii. Pamiętaj przy tym, że duża zawartość cukru znajduje się nie tylko w słodyczach, ale też na przykład w alkoholach. Warto też ograniczyć nabiał i produkty zawierające węglowodany, ponieważ zagęszczają one ślinę, stwarzając tym samym warunki do powstawania kamienia.

I jeszcze jedno – warto odstawić papierosy, ponieważ u palaczy występuje większa tendencja do powstawania kamienia nazębnego. Jak widzisz, papierosy szkodzą nie tylko płucom.

Jak usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego? Da się zrobić – ale nie w domowych warunkach. To wyzwanie, z którym poradzi sobie gabinetowa higienizacja. Mowa tu o takich zabiegach jak skaling i piaskowanie.

Skaling jest przeprowadzany z użyciem skalera. To urządzenie, które emituje ultradźwięki i rozbija kamień. Zabieg ten może być wykonany nie tylko naddziąsłowo, ale również poddziąsłowo. W tym drugim przypadku oprócz skalera znajdują zastosowanie również kirety.

Piaskowanie odbywa się w ten sposób, że po powierzchni zębów przemieszcza się specjalną dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego, zawierającego drobiny czyszczące, likwidujące osad i kamień bez uszkadzania przy tym szkliwa.

Co możesz teraz zrobić?

Masz problem z kamieniem nazębnym? Pomoże Ci profesjonalna gabinetowa higienizacja. Zapraszamy do naszego gabinetu – tu sam się o tym przekonasz. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.