Kamera wewnątrzustna – skuteczny sposób badania zdrowia jamy ustnej

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
06.11.2017

W dawnych czasach, aby sprawdzić stan zębów pacjenta, dentysta korzystał wyłącznie z lusterka. Z biegiem czasu opracowano jednak niewinne urządzenie, które zdecydowanie ułatwiło pracę stomatologów. Kamera wewnątrzustna, bo o niej mowa, umożliwia dentystom dokonywanie analizy jamy ustnej, a pacjentom pozwala lepiej zrozumieć, na czym polegają ich problemy z zębami. A wszystko to dzięki możliwości wyświetlania obrazu z jamy ustnej pacjenta na ekranie znajdującym się przy fotelu dentystycznym.

 

 

Jak działa kamera wewnątrzustna?

Kamera wewnątrzustna to stosunkowo małe urządzenie, które po umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta przesyła obraz na ekran monitora. Aby zachować pełną higienę podczas skanowania, kamera jest zabezpieczona specjalną jednorazową nakładką, która chroni jej główkę przed kontaktem z jamą ustną pacjenta.

Współczesne kamery umożliwiają wykonywanie zdjęć jamy ustnej pacjenta nawet z odległości kilku milimetrów. Pozwalają również na wykonanie tzw. ”stopklatek” oraz serii zdjęć, aby lekarz mógł zobrazować pacjentom stan ich jamy ustnej.

 

Kiedy używamy kamery wewnątrzustnej?

Kamera wewnątrzustna najczęściej znajduje zastosowanie podczas wizyt konsultacyjnych, gdy diagnozujemy problem oraz opracowujemy plan leczenia pacjenta. W niektórych przypadkach stosujemy ją również w celu analizowania postępów leczenia w trakcie kolejnych wizyt pacjenta. Dzięki kamerze możemy wyjaśnić pacjentowi, jakich rezultatów oczekujemy oraz jakie mogą być skutki zaniechania leczenia, czy niepodejmowania wizyt higienizacyjnych.

 

Jakie możliwości daje kamera wewnątrzustna lekarzowi?

Główną zaletą kamery jest możliwość wykrycia mikropęknięć i ubytków w uzębieniu pacjenta, które tworzą się na powierzchniach stycznych zębów. Możliwość dużego powiększenia przy użyciu kamery wewnątrzustnej pozwala lekarzowi na wykrycie nawet najmniejszej zmiany w uzębieniu pacjenta i szybką reakcję w celu jak najmniej inwazyjnego przeleczenia danego zęba.

 

Jakie korzyści wynikają z używania kamery wewnątrzustnej dla pacjentów?

Kamera ułatwia komunikację na linii dentysta–pacjent. To dzięki niej ten drugi może zobaczyć stan swojego uzębienia na ekranie monitora i omówić go szczegółowo z lekarzem. Dzięki temu pacjent może się dowiedzieć, jakie jest źródło danego problemu oraz jaki jest najlepszy sposób jego rozwiązania.

 

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na wizytę. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin pierwszej wizyty.