fbpx

Jeden prosty sposób, by uchronić się przed paradontozą

2 lipca 2019

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia to jedna z dwóch najczęstszych przyczyn utraty zębów. To podstępna choroba, którą w początkowej fazie łatwo jest zignorować. Wiele osób nie ma też świadomości, w jaki sposób można się przed nią uchronić i jak należy ją leczyć, w związku z czym bagatelizują oni pierwsze symptomy. Tymczasem działania profilaktyczne mogą okazać się bardzo skuteczne i jeśli będziemy wykonywać je regularnie, możemy utrzymać nasze dziąsła w zdrowiu przez wiele lat. Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy paradontozy i zacząć samodzielnie obserwować stan jamy ustnej.

Stomatologia Gliwa - Jeden prosty sposób, by uchronić się przed paradontozą

Obserwuj swoje dziąsła – możesz zapobiec groźnej chorobie!

W początkowym stadium paradontoza nie musi być bardzo bolesna, co sprawia, że Pacjenci często lekceważą problem. Tymczasem w leczeniu choroby bardzo istotny jest czas – im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej ją wyleczyć. Dlatego oprócz uczęszczania co pół roku na przegląd uzębienia w gabinecie dentystyczny, powinniśmy kontrolować stan naszej jamy ustnej samodzielnie w domu. Dobrą okazją do tego jest codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Warto wtedy przyjrzeć się swoim zębom i dziąsłom. Co zatem powinno nas zaniepokoić?

 • obrzęk i zaczerwienienie dziąseł,
 • krwawienie podczas szczotkowania i po,
 • ból i pieczenie dziąseł,
 • cofanie się (recesja) dziąseł i związane z tym odsłanianie się szyjek zębowych,
 • duża ilość nagromadzonego kamienia nazębnego,
 • nadwrażliwość zębów, ból w obrębie szyjek zębowych.

 

Co robić, gdy zaobserwujemy objawy paradontozy?

Każdy z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić swojemu dentyście, ponieważ może być to wczesna oznaka rozwijającego się zapalenia przyzębia, które można na tym etapie szybko i skutecznie powstrzymać. Pamiętajmy, że paradontozy nie można wyleczyć żadną pastą do zębów! W tym celu konieczne jest wyeliminowanie źródła stanu zapalnego, jakim są bakterie żyjące w kamieniu nazębnym. Jak to zrobić?
 

  Zapisz się na niezobowiązującą konsultację

  Imię (wymagane)

  Numer telefonu (wymagane)  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Prosty sposób, który zapobiega paradontozie

  Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zamiast walczyć z dolegliwościami spowodowanymi przez rozwijające się zapalenie przyzębia, lepiej jest odpowiednio wcześnie wdrożyć właściwe działania profilaktyczne i uniknąć wszelkich powikłań. W tym celu wystarczy regularnie uczęszczać na profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym. Wizyta obejmuje 3 zabiegi: skaling, piaskowanie i polerowanie, których celem jest usunięcie kamienia nazębnego i dokładne oczyszczenie zębów. Pierwszym etapem jest rozbicie i usunięcie największych złogów kamienia za pomocą ultradźwiękowego skalera. Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie pozostałych osadów przy użyciu profesjonalnej piaskarki, która kieruje strumień wody i drobnego piasku stomatologicznego we wszystkie szczeliny, zagłębienia i trudno dostępne przestrzenie między zębami. Procedura zwieńczona zostaje polerowaniem zębów specjalnymi szczoteczkami w celu wygładzenia ich powierzchni – to spowalnia ponowne osadzanie się złogów. Higienizacja trwa ok. godzinę i jest całkowicie bezbolesna. Zabiegi nie uszkadzają szkliwa i nie podrażniają dziąseł, a ich znaczenie dla profilaktyki chorób jamy ustnej jest ogromne. Bakterie paradontozy, ale także próchnicy mają doskonałe środowisko do rozwoju właśnie w kamieniu nazębnym i regularne usuwanie go jest kluczowym czynnikiem pozwalającym na zachowanie zdrowia jamy ustnej. Należy pamiętać, że to profesjonalny pakiet zabiegów w gabinecie jest jedynym sposobem na oczyszczenie zębów z kamienia, a usunięcie go przy użyciu szczoteczki do zębów jest niemożliwe. Warto więc poświęcić 2 godziny w ciągu roku, aby zadbać o swoje zęby – to inwestycja w zdrowie jamy ustnej na całe życie.

   

  Co możesz teraz zrobić?

  Na zapalenie przyzębia cierpi 70% dorosłych Polaków. Jeśli chcesz uchronić się przed tym nieprzyjemnym problemem, który w konsekwencji prowadzi do utraty uzębienia – wystarczy, że w ramach profilaktyki rozpoczniesz regularnie uczęszczać na wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy na profesjonalne zabiegi w Stomatologia Gliwa, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – możesz udać się na bezpłatną konsultację, podczas której nasz ekspert na podstawie wywiadu i przeglądu jamy ustnej poinformuje Cię, jakie jeszcze zabiegi powinieneś wykonać. Aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 604 990 815.

  Posted in Blog by Katarzyna Gliwa | Tags: , , ,