Jakie produkty szkodzą jamie ustnej?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
12.01.2021

Drobne przyjemności w postaci słodkich lub słonych przekąsek, napojów gazowanych czy kwaśnych owoców są nieodłącznym elementem życiowej prozy. Bo w końcu kto by ich nie lubił? Wspaniały smak, apetyczny wygląd czy nawet zapach sprawiają, że nie można sobie odmówić frajdy wynikającej z dyskretnego podjadania. Jednakże rzadko zastanawiamy się, jak te frykasy wpływają na stan zdrowia naszego organizmu, szczególnie zaś kondycji jamy ustnej. Których produktów powinniśmy unikać i dlaczego? Przekonajcie się sami!

Stomatologia Gliwa - leczenie zachowawcze

Słodycze – miłe złego początki…

Oprócz niesamowitych wrażeń smakowych słodycze dostarczają również naszej jamie ustnej sporego zagrożenia, a mianowicie zawartego w nich cukru. Bardzo łatwo przylega on do powierzchni zębów, stanowiąc doskonałą pożywkę dla bakterii próchnicy infekujące szkliwo oraz głębsze tkanki uzębienia. Choroba stopniowo zaczyna się rozwijać, a w zaawansowanym stadium jest jednym z najczęstszych powodów utraty zębów. Oczywiście nie znaczy to, że należy całkowicie zrezygnować z delektowania się smakiem słodkości, wystarczy robić to z rozsądnym umiarem. Po ich spożyciu sugeruje się dokładnie umyć zęby, co pozwoli na pozbycie się niepożądanych resztek.

 

Izotoniki, soki i napoje gazowane, czyli kwaśny problem

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo napojów o różnym przeznaczeniu, chociaż wiele z nich ma za zadanie wspomagać ludzki organizm w wielu sytuacjach, to często nie są pozbawione pewnych „skutków ubocznych”. Należą do nich wszelkiej maści soki, izotoniki czy oranżady zawierające w sobie cukry i przede wszystkim kwaśne substancje, które szkodliwie oddziałują na szkliwo zębowe, powodując jego powolną erozję (wyniszczanie). Jeśli więc czysta woda nie do końca trafia w nasze gusta smakowe, warto rozejrzeć się za napojami pozbawionymi wymienionych składników.

 

Twardzi mąciciele: orzechy i cukierki

Wielu ludzi uwielbia twarde produkty w postaci orzechów lub landrynek, których rozgryzanie sprawia niemałą frajdę. Jednakże ta pozornie niewinna przyjemność potrafi odbić się dalekim echem na kondycji naszych zębów. Niejednokrotnie zdarzają się przypadki, kiedy podczas niej pęka szkliwo, a starsze rekonstrukcje protetyczne ulegają uszkodzeniom. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się rozdrobnienie twardszych posiłków na mniejsze kawałki, które nie wymagają przykładania zbyt dużej siły żucia. W przypadku orzechów sensownym wyjściem jest zmiana ich postaci na masła dostępne teraz w wielu sklepach.

 

Zbyt wiele witamin nie zawsze przynosi korzyści

Od dawien dawna witaminy postrzegane są jak niezbędne suplementy każdej diety, a ich działanie jest iście zbawienne. Jak się jednak okazuje, nie w każdym przypadku przynoszą korzyści, szczególnie kiedy są przyjmowane w nadmiernych ilościach. Jako sztandarowy przykład można przytoczyć rozpuszczalne w wodzie mieszanki witaminowe, które według naukowców wypłukują z ustroju substancje mineralne, co przekłada się na wytrzymałość zębów. Ze względu na jej kwaśny odczyn, sugeruje się wyjątkową ostrożność przy stosowaniu preparatów opartych na witaminie C, gdyż zaburza ona naturalne pH jamy ustnej, co z kolei wspomaga rozwój bakterii.

 

Barwiąca kawa i herbata

Mnóstwo ludzi nie może się obyć bez porannej kawy lub herbaty, a dla wielu ich picie stanowi swego rodzaju rytuał. Na nasze nieszczęście, te aromatyczne napoje mają silnie barwiące działanie oraz pozostawiają na zębach osady, których usuwanie wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jednak tak jak w przypadku słodyczy, nie musimy całkowicie eliminować ich ze swojego porządku dnia, istnieje bowiem kilka prostych sposobów minimalizowania negatywnych rezultatów raczenia się kawą lub herbatą. W pierwszej kolejności umiar – zmniejszmy częstotliwość spożywania do dwóch razy dziennie. Drugą metodą jest picie przez słomkę, gdyż płyn ma wówczas niewielki kontakt z uzębieniem. Ostatnim z nich jest przepłukanie ust czystą wodą bezpośrednio po wypiciu.

 

Co możesz teraz zrobić?

Nie każdy produkt jest zdrowy dla naszego uzębienia, a nadmierne spożywanie wielu z nich może doprowadzić do powstania niepokojących zmian w jamie ustnej. Jeśli osobiście ich doświadczyłeś, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesna technologia pozwolą skutecznie i komfortowo rozwiązać problem! Możesz się z nami skontaktować pod numerem 604 990 815 lub wypełniając formularz.