Jaką szczoteczkę wybrać?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
21.10.2019

Najbardziej podstawową metodą dbania o higienę jamy ustnej jest szczotkowanie. W znacznej mierze dzięki temu można zapobiec różnym chorobom uzębienia. Jednak wielu z nas zastanawia się nad wyborem tej jedynej i najlepszej na rynku szczoteczki. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom poszczególnych szczoteczek.

Stomatologia Gliwa - znajdź czas na dentystę

Klasyczne szczoteczki

Tradycyjne rozwiązanie pozwala na stosunkowo skuteczne oczyszczenie jamy ustnej. Na rynku znaleźć można szczoteczki, które różnią się twardością włosia. Zaleca się, aby używać te o miękkim włosie. Dzięki temu Pacjent uniknie mechanicznych skaleczeń dziąseł. Warto również zwrócić uwagę na to, aby wybierana szczoteczka posiadała dużą ilość włosia. Przez to możliwe staje się dokładne oczyszczenie uzębienia. Decyzję wyboru tradycyjnej szczoteczki najlepiej skonsultować z dyplomowaną higienistką, która przedstawi również instruktaż.

Nowoczesne szczoteczki

Na rynku znaleźć można także szczoteczki elektryczne oraz soniczne. Pierwsze z nich wykonują około 7 000 obrotów na minutę. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu okrągłej końcówki.

Działanie szczoteczki sonicznej polega na produkcji nieznacznych drgań. Liczba ich dochodzi nawet do 60 000 na minutę, dzięki czemu powstają małe bąbelki, które rozbijają się, co sprawia, że czyszczone są miejsca niedostępne dla tradycyjnej szczoteczki. Podkreślić należy, że jej używanie jest całkowicie bezpieczne.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Jaką więc wybrać?

Oczyszczanie jamy ustnej za pomocą szczoteczki tradycyjnej może być skuteczne tylko pod warunkiem zastosowania odpowiedniej techniki. Warto więc udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie dyplomowana higienistka przedstawi instruktaż.

Niewątpliwą zaletą szczoteczek elektrycznych jest fakt, iż dokładnie myją zęby. Niestety, jak się okazuje, nie są one w stanie oczyścić dziąseł. Szczoteczki elektryczne mogą mieć wręcz negatywny wpływ na dziąsła oraz szyjki zębowe.

Najlepszym wyborem są szczoteczki soniczne. Ich główki są małe, co pozwala dokładnie dotrzeć do przestrzeni niedostępnych dla innych rodzajów szczoteczek. Warto również podkreślić, iż soniczne szczoteczki wyposażone są we włosie miękkie lub średnie. Ma to niezwykle ważne znaczenie dla zdrowia dziąseł!

Co możesz teraz zrobić?

Wybór szczoteczki jest niezwykle ważny, ponieważ w dużej mierze to właśnie od niej zależy, czy jama ustna zostanie zachowana w czystości. Przed ostateczną decyzją warto skonsultować się z dyplomowaną higienistką. Podpowie ona również, jak powinno się szczotkować uzębienie. W celu umówienia się na bezpłatną konsultację zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wypełnij formularz.