Jak zadbać o wszczepione implanty zębów?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
28.01.2022

Implanty zębowe i osadzone na nich odbudowy protetyczne wymagają odpowiedniej troski. To, że nie ima się ich próchnica, nie znaczy, że można zrezygnować z ich regularnej pielęgnacji. Nic z tych rzeczy! Skutki zaniedbań w tej dziedzinie mogą być wysoce niepożądane. Ale jak w takim razie należy dbać o implanty?

Stomatologia Gliwa - postanowienia na Nowy Rok

 

Dlaczego trzeba dbać o implanty zębów?

Mogłoby się wydawać, że o rekonstrukcje osadzone na implantach nie trzeba dbać tak troskliwie jak o zęby naturalne – są przecież wykonane z trwałych materiałów, odpornych na działanie bakterii. Implantom nie zagraża próchnica czy demineralizacja szkliwa. Ale to nie oznacza, że nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli część protetyczna i tkanki wokół implantu nie będą regularnie i dokładnie czyszczone, może powstać stan zapalny, a w efekcie, zaburzeniu może ulec proces zrastania się implantu z kością (osteointegracja). Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej po zabiegu, w przeciwnym razie implant może się nie przyjąć.
Oczywiście również później nie należy zaniedbywać tej kwestii. Nawet jeśli proces osteointegracji jest już zakończony, stan zapalny może nastręczyć sporych problemów – nieraz doprowadza do obniżenia linii dziąseł, w gorszym scenariuszu brak odpowiedniej higieny może wpłynąć na utratę implantu.

 

Jak dbać o implanty po wszczepieniu?

Po zabiegu wszczepienia implantu pozostaje rana. Zanim się zagoi, mogą się do niej dostać bakterie wywołujące stan zapalny. W związku z tym, należy odpowiednio dbać o tę okolicę i przestrzegać kilku zasad. Należy jeść i pić dopiero po upływie znieczulenia miejscowego, wybierając chłodne, a najlepiej zimne, płynne i miękkie pożywienie. Pokarmy o delikatnej konsystencji i pozbawione drobnych składników, nie będą podrażniać świeżej rany. To dobry czas by nieco odpocząć i unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Zawsze namawiamy by unikać palenia papierosów i picia alkoholu, ale w tym momencie ma to jeszcze większy wpływ na proces gojenia. Oczywiście nie powinno się gryźć tą stroną, gdzie wszczepiony został implant.

Co do samej pielęgnacji tej okolicy to trzeba zachować delikatność przy myciu zębów. Przez pierwsze dni po wszczepieniu implantów należy używać szczoteczki o bardzo miękkim włosiu (w sprzedaży dostępne są specjalne szczoteczki do użytku pooperacyjnego). Powinno się także stosować środki do higieny jamy ustnej o zwiększonej bakteriostatyczności, czyli hamujące namnażanie się drobnoustrojów. Dobrze by w tym czasie wspomagać się odpowiednimi płukankami.

 

Jak na co dzień dbać o implanty zębowe?

Po mniej więcej dwóch tygodniach od zabiegu powinno się już przejść w tryb rutynowego dbania o higienę implantów. W jaki sposób się o nią zatroszczyć? Otóż implanty “boją się” brudu jeszcze bardziej niż własne zęby, więc powinno się myć po każdym posiłku, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie – to niezbędne minimum!

Stosować należy szczoteczkę o miękkim włosiu. Warto rozważyć zakup specjalnej szczoteczki jednopęczkowej o włosiu skupionym w zaokrąglony pęczek. Bardzo ułatwia dbanie o implanty – wystarczy przyłożyć włosie do linii dziąsła i prowadzić je wzdłuż niej z niewielkim naciskiem. W ten sposób skutecznie da się czyścić implanty przyszyjkowo.

Dokładnie trzeba także czyścić międzyzębowe przestrzenie otaczające implant – miejsca, w których korona protetyczna styka się z dziąsłem, są szczególnie istotne. W przeciwieństwie do naturalnych zębów, łączących się z dziąsłem, wokół implantu występuje szpara, więc resztki pokarmowe mogą wniknąć pod dziąsło. Efektem może być stan zapalny, a tego właśnie trzeba uniknąć. W jaki sposób zapobiec temu zagrożeniu? Dobrze jest zaopatrzyć się w irygator – urządzenie, które wytryskuje pod ciśnieniem strumień wody, co pozwala na dokładne oczyszczenie okolicy implantu.

Umów się na wizytę!

Jeśli masz wątpliwości dotyczące higieny implantów zębowych albo zauważyłeś już u siebie objawy zaniedbań w tej dziedzinie, zarezerwuj konsultację w Stomatologia Gliwa. Nie zwlekaj – w takich przypadkach powinno się jak najszybciej podjąć działania. Skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod numer +48 604 990 815 lub wypełniając formularz.