Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
21.09.2023

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów? O czym należy pamiętać po tym zabiegu? Co zrobić, aby ich nowy, jaśniejszy odcień utrzymał się jak najdłużej?

Mycie zębów

Dokładne i regularne mycie zębów jest kluczowe dla utrzymaniu ich w dobrym zdrowiu. W równym stopniu dotyczy to zębów po zabiegu wybielania.

Zasadniczo mycie zębów po wybielaniu nie różni się od standardowej procedury. Idealnie byłoby gdyby zęby były oczyszczane po każdym posiłku, natomiast dwa razy dziennie, po śniadaniu i po kolacji, to norma, o której należy pamiętać. Myjąc zęby po posiłku pamiętaj, by odczekać około pół godziny – ta przerwa jest konieczna, by zdążyło się wyrównać pH w jamie ustnej. Przy każdym myciu zębów szczotkowanie powinno trwać odpowiednio długo by dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie zębów.

Ważny jest dobór odpowiedniej pasty. Bezpośrednio po wybielaniu powinno się zrezygnować z past o wysokiej ścieralności, dodatkowo warto stosować pasty które będą znosić ewentualną nadwrażliwość.

Dla podtrzymania efektu wybielania w dalszym etapie można dodatkowo stosować pastę wybielającą. Częstotliwość mycia zębów tą pastą oraz czas w którym można zacząć ją stosować powinna zostać dobrana indywidualnie przy konsultacji z dentystą (ponieważ pasty wybielającej nie powinno się stosować codziennie).


Biała dieta

Biała dieta po wybielaniu zębów pozwala na jak najlepsze utrwalenie efektu zabiegu. Na czym ona polega? Jak to jest z jedzeniem i piciem po zabiegu wybielania zębów?

Zaraz po wybielaniu gabinetowym nie powinno się nic jeść przez dwie godziny, a pić w tym czasie można jedynie wodę. Przez pierwszą dobę po wybielaniu należy unikać bardzo zimnych i gorących potraw i napojów, zwiększających nadwrażliwość zębów.

A co potem? Otóż zalecenia po wybielaniu gabinetowym zwykle obejmują utrzymanie białej diety. Polega ona na zrezygnowaniu ze spożywania produktów zawierających barwniki. W okresie stosowania takiej diety powinno się wykreślić ze swojego menu niektóre owoce (np. jagody, borówki, wiśnie i porzeczki), warzywa (takie jak pomidory, marchewki, paprykę czy czerwoną kapustę), przyprawy (zwłaszcza curry, cynamon, kurkumę i paprykę), wędliny (z wyjątkiem drobiu), żółte sery, czekoladę, ciemne sosy, a także niektóre napoje (kawę, herbatę, soki i czerwone wino). Oczywiście należy również uważać na produkty zawierające sztuczne barwniki.

Co wobec tego można bezpiecznie jeść? Zagrożenia dla bieli zębów nie stwarzają napoje takie jak woda i mleko, warzywa białe (należą do nich między innymi ziemniaki, kalarepa, biała fasola,kalafior i biała kapusta), warzywa bez skórki (ogórek, bakłażan, cukinia), drób i ryby, owoce morza, banany, produkty zbożowe (jasny ryż, makaron, białe pieczywo, otręby owsiane).

Jak długo należy utrzymywać białą dietę? Uważa się, że biała dieta ma ogromny wpływ na trwałość efektów zabiegu. Cas jej stosowania zależy od dobranej metody, ale dla całkowitego ustabilizowania osiągniętego koloru, zaleca się stosowanie jej do 14 dni po zabiegu.

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zęby po wybielaniu, zapraszamy do Stomatologia Gliwa. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.