Jak dbać o protezę zębową?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
04.10.2023

Utrzymywanie protezy zębowej w odpowiednim stanie z pewnością nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale jest ono istotne z wielu względów. Prawidłowa pielęgnacja wydłuża czas użytkowania uzupełnienia protetycznego, wpływając na jego funkcjonalność. Ponadto oprócz zachowania czystości z estetycznego punktu widzenia, zapobiegamy nieprzyjemnemu zapachowi z ust. Czysta proteza to przede wszystkim dbałość o całą jamę ustną! Co zatem zrobić, aby utrzymać protezę w dobrej kondycji? Oto odpowiedź.


Czyść protezy odpowiednimi środkami


Pasta do zębów nie jest najlepszym środkiem do czyszczenia protez. Znajdują się w niej substancje ścierne, które nierzadko uszkadzają noszoną protezę, a sama konstrukcja staje się wówczas również mniej wytrzymała. Aby do tego nie dochodziło, należy stosować produkty specjalnie przeznaczone do sztucznych zębów, mając na uwadze szczoteczki, które pozwalają dobrze wymyć zewnętrzną i wewnętrzną część protezy. Zdecydowanie nie może to być szczotka używana do mycia zębów. Obecnie są dostępne szczoteczki do protez, dobrym rozwiązaniem jest również szczoteczka przeznaczona do mycia rąk. Zalecane jest stosowanie zwykłego mydła w płynie, a dodatkowo co 2 tygodnie można korzystać ze specjalnych tabletek lub proszków. Takie preparaty zwykle należy rozpuszczać w miseczce z ciepłą wodą, a protezę wyjąć po kilku minutach i delikatnie opłukać.


Dbaj o protezę regularnie


Protezy najlepiej jest myć po każdym posiłku. Dzięki temu nie będą się na nich gromadziły bakterie i nie będzie się rozwijał kamień nazębny. Jeśli nie ma się przy sobie akurat specjalistycznych środków, warto przynajmniej przepłukiwać tego typu uzupełnienie pod bieżącą wodą.


Wyjmuj protezę na noc


Wyjmuj protezę na noc, niech dziąsła i tkanki miękkie w tym czasie odpoczną od sztucznego materiału. Pamiętaj, aby po wyjęciu z jamy ustnej nie wrzucać protezy do szklanki z wodą, a zamiast tego – przechowywać w suchym pojemniku.


Regularnie wymieniaj protezę


Zwykle protezy wymienia się co kilka lat. Warto jednak regularnie odwiedzać stomatologa w celu kontroli, ponieważ proces niszczenia protezy u każdego pacjenta przebiega w innym tempie, a dzięki regularnym wizytom można dokonać wymiany we właściwym momencie.


Skontaktuj się z nami


Zastanawiasz się, co zrobić, aby proteza służyła Ci naprawdę długo? Nie jesteś pewien, jak o nią odpowiednio dbać? W takim razie zapraszamy do gabinetu Stomatologia Gliwa. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Zadzwoń w tym celu na numer +48604990815 lub wypełnij formularz na stronie.