Dwa etapy higieny jamy ustnej

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
12.06.2018

Zazwyczaj konieczność wykonywania złożonego leczenia stomatologicznego wynika z zaniedbań higienizacyjnych i unikania regularnych wizyt u stomatologa. Zdrowie zębów ma wpływ nie tylko na jamę ustną, ale też na cały organizm człowieka. Właśnie dlatego prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna.

Higienę jamy ustnej możemy podzielić na dwie części. Pierwsza to odpowiednie dbanie o zęby w domowym zaciszu. Druga to wizyty profilaktyczne u stomatologa, podczas których dentysta może zbadać stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Dodatkowo higienistka stomatologiczna przeprowadza profesjonalną higienizację. Podczas jej trwania zęby są oczyszczane z osadów i kamienia nazębnego. Wspólne efekty obu tych etapów pozwalają na zachowanie zdrowego i pięknego uśmiechu bez konieczności wykonywania długiego i uciążliwego leczenia.

Domowe sposoby dbania o higienę jamy ustnej

Mycie zębów to podstawa. Statystyki dowodzą, że o ile Polacy zdają sobie z tego sprawę, to często szczotkują zęby nieprawidłowo lub zbyt rzadko, a nawet w cale. Zęby należy czyścić co najmniej dwa razy dziennie przez minimum 2 minuty, starannie docierając do trudno dostępnych miejsc. Tylko dzięki dokładnemu wyszczotkowaniu zębów usuniesz z ich powierzchni pozostałości po jedzeniu, osady i zarazki. Szczególnie istotne jest również pozbycie się bakterii z jamy ustnej, ponieważ to one prowadzą do powstawania próchnicy.

Dodatkowo ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów. Każdy z nas ma inne uwarunkowania anatomiczne, a co za tym idzie – odmienne preferencje względem przyborów higienicznych. Szczoteczka, która jest odpowiednia dla kogoś innego, wcale nie musi być najlepsza dla Ciebie. Jeżeli zaś chodzi o technikę samego szczotkowania zębów, to należy je myć układając włosie szczoteczki pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów i wykonując delikatne ruchy wibrujące.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 
Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów bez wątpienia warto skonsultować z higienistką stomatologiczną, która doradzi Ci najlepsze dla Twoich uwarunkowań produkty. Wskazane jest również zweryfikowanie, w jakie inne akcesoria warto się zaopatrzyć, które pomogą Ci w zadbaniu o higienę jamy ustnej.

 

 

Po umyciu zębów nie płucz od razu ust wodą. Odłóż szczoteczkę i wypluj nadmiar pasty, a następnie odczekaj chwilę, aby fluor, będący składnikiem pasty, działał jeszcze przez chwilę na powierzchni zębów.

Wizyty profilaktyczne to podstawa

Chociaż stosując się do powyższych wskazówek znacznie przyczynisz się do zachowania zdrowia jamy ustnej, to wizyty kontrolne są nadal absolutną koniecznością. Należy je wykonywać co najmniej raz na 6 miesięcy. U dzieci i osób palących papierosy warto je przeprowadzać dwa razy częściej. Dentysta, mogąc zobaczyć Twoje zęby, jest w stanie dokładnie sprawdzić, czy są zdrowe i w razie konieczności przeleczy je odpowiednio wcześniej stosując mało inwazyjne metody leczenia.

Idealnym uzupełnieniem dla wizyt kontrolnych są zabiegi higienizacyjne, które pozwalają usunąć osad i kamień nazębny. Są całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne. Procedury takie jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego) i piaskowanie zaleca się wykonywać razem, ponieważ dają wtedy najlepsze efekty.

Regularnie przeprowadzane zabiegi higienizacyjne często pozwalają uniknąć nadwrażliwości zębów i mogą zapobiec konieczności wykonywania bardziej złożonego leczenia w przyszłości.

Co możesz teraz zrobić?

Zapisz się na wizytę kontrolną, podczas której dowiesz się, czy Twoje zęby są zdrowe i jakich zabiegów wymagają. Lekarz poinformuje Cię, co możesz zrobić, aby utrzymać lub odzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Możesz to zrobić TUTAJ lub dzwoniąc pod numer +48 604 990 815.