Estetyka uśmiechu w różnych kulturach

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
20.10.2020

Mogłoby się wydawać, że kanony uśmiechu wśród wszystkich grup społecznych powinny być takie same. Jak się okazuje, w im dalsze regiony świata zawędrujemy, tym bardziej postrzeganie naszego uzębienia przez otoczenie może się zmienić. Co nasze zęby wyrażają według różnych kultur? Przekonajcie się!

Hollywood Smile, czyli uśmiech biały jak śnieg

Nieskazitelny, śnieżnobiały uśmiech kojarzy nam się przede wszystkim z amerykańskimi gwiazdami kina. Oczywiście jest to nieco zawężone spojrzenie, bowiem nawet zwykli obywatele USA bardzo pieczołowicie podchodzą do zagadnień związanych z pięknym uśmiechem. Przeciętny Amerykanin odwiedza gabinet stomatologiczny w celu higienizacji co najmniej dwa razy do roku!

Osiągnięcie ceramicznie białych zębów jest nie tylko znamienne dla społeczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jak wiemy, wśród wielu narodów Ameryki Południowej, takich jak Wenezuela czy Brazylia, panuje, można rzec, „kult piękna” – na pierwsze miejsce zawsze wysuwa się nieprzeciętna uroda, której nieodłącznym atutem jest piękne i białe uzębienie. Popularna plotka głosi, że część rodziców z góry zakłada leczenie ortodontyczne swych pociech, aby jak najwcześniej osiągnąć nieskazitelny uśmiech.

Jak można osiągnąć efekt Hollywood Smile? Z pomocą przychodzi nam bogata gama zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Są to np. licówki, czyli ultracienkie porcelanowe płatki nakładane na zęby. Modelują one ich kolor oraz kształt, maskują również nieestetyczne przerwy (diastemy). Jeszcze inną metodą uzyskiwania pięknego uśmiechu jest wybielanie zębów, ostatnimi czasy rekordy popularności bije metoda nakładkowa. Dzięki niej Pacjenci mają pełną kontrolę nad całym procesem wybielania. Wszystkie te rozwiązania i wiele więcej znajdziecie w klinice Stomatologia Gliwa!

Perfekcyjnie nieperfekcyjny uśmiech?

Chociaż w europejskim kręgu kulturowym modny coraz bardziej staje się uśmiech naturalny, zadbany i biały, tymczasem wiele ludów Afryki oraz Azji wykazuje zupełnie odmienne podejście. Wśród kobiet mieszkających w Wietnamie i Laosie, a także przedstawicielek tajskiej grupy etnicznej Akha panuje przekonanie, że białe zęby są cechą właściwą zwierzętom i demonom. Dlatego też stosują chałupniczo wytwarzane mieszanki barwiące z palonych łupin kokosa, żywicy czy przypraw, aby czernić swoje uzębienie. Oczywiście Stomatologia Gliwa proponuje raczej wybór bardziej adekwatny do realiów panujących w Europie – nowoczesne sposoby wybielania zębów, bezbolesne i niezwykle skuteczne.

Ze zgoła bardziej nietypową praktyką stomatologiczną możemy zetknąć się w Afryce. Dla kobiet z ludu San oraz członkiń plemienia Pigmejów prawdziwie estetyczny uśmiech stanowią zęby spiłowane w spiczaste trójkąty. Według ich wierzeń upodabniają się dzięki temu do geparda, uosabiającego władzę i szybkość. Nasza klinika jednak rekomenduje mniej niekonwencjonalne sposoby upiększania zębów, takie jak poprawienie kształtu swego uśmiechu przy pomocy porcelanowych licówek, które doskonale ukryją mankamenty kształtu naszego uzębienia i zdecydowanie poprawią jego kolor.

Japonia słynie przede wszystkim z wielu nowatorskich osiągnięć technologicznych oraz awangardowej mody. Jedną z nich jest uwydatnianie niedoskonałości zębów, między innymi poprzez krzywienie ich specjalnymi nakładkami. „Moda” ta jest określana jako yaeba. Charakterystyczne dla niej jest dążenie do jak największego wypchnięcia kłów i upodobnienia uśmiechu do dziecięcego. Chociaż przybywające w nasze strony trendy z Japonii niejednokrotnie odnoszą pewien sukces, wady zgryzu i niesymetryczne uzębienie prawdopodobnie przez długi czas nie zdobędą popularności w tej części świata. Zamiast nakładek krzywiących zęby sugerujemy zastosowanie innowacyjnych aparatów ortodontycznych Invisalign. To bardzo dyskretny zestaw nakładek, stopniowo prostujących uzębienie i zgryz poprzez wywieranie delikatnego nacisku. Ich przemyślana konstrukcja i materiały sprawiają, że są prawie niewidoczne.

Stomatologiczny przepych – złote zęby

Jeszcze nie tak dawno złote lub srebrne zęby były w Polsce popularnym rozwiązaniem. Chociaż są placówki stomatologiczne, które dalej mają możliwość uzupełnienia braków zębowych w tym sposobem, wykonane z kosztownych stopów korony są teraz bardziej pewnym symbolem czasów. Jednakże w niektórych azjatyckich państwach wchodzących niegdyś w skład Związku Radzieckiego cieszą się niesłabnącą popularnością. Z początku złote i srebrne zęby wyznaczały tylko status majątkowy i społeczny posiadacza, jednak upowszechniły się tak bardzo, że z czasem funkcja ta się zatarła, a nosić je zaczęli wszyscy – handlarki na bazarach, taksówkarze czy policjanci. Odpowiedzią Stomatologii Gliwa są nowoczesne wypełnienia Inlay/Onlay w przypadku ubytków w zębach, a także korony protetyczne osadzane na implantach w sytuacji braku zęba. Cechują się wiernym podobieństwem do naturalnych zębów, przywracają odpowiednią funkcjonalność oraz są bardzo wytrzymałe.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli nie jesteś do końca zadowolony z estetyki swojego uśmiechu, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Z pewnością dobierzemy odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu opuścisz nasz gabinet usatysfakcjonowany i z pięknym uzębieniem. Skontaktować się z nami możesz pod numerem 604 990 815 lub wypełniając formularz.