fbpx

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe w 1 Dzień

Leczenie kanałowe jest stosowane w stomatologii już od bardzo dawna. Choć nie zawsze było dobrze kojarzone – w dzisiejszych czasach jest ono znacznie skuteczniejsze i bardziej komfortowe dla Pacjentów niż jeszcze kilkanaście lat temu. Medycyna, w tym stomatologia, rozwija się bardzo szybko; pojawiają się nowe rozwiązania i technologie oraz zaawansowane narzędzia, które znacznie usprawniają przebieg poszczególnych zabiegów. Dzięki temu leczenie kanałowe może dziś zostać przeprowadzone w komfortowych warunkach, bezboleśnie, nawet w ciągu jednej wizyty.

 

Czym jest leczenie endodontyczne?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem kanałowym – postępowaniem w przypadku zapalenia lub martwicy miazgi zęba np. w wyniku powikłań choroby próchnicowej lub po urazie mechanicznym. Polega ono na usunięciu chorej miazgi, która znajduje się w części koronowej zęba oraz w kanałach biegnących w jego korzeniach. Dzięki temu ząb przestaje być wrażliwy na bodźce, takie jak temperatura czy nacisk sił podczas żucia i Pacjent odczuwa ulgę w bólu. Leczenie zakończone jest szczelnym wypełnieniem kanałów materiałem gutaperkowym, co zapobiega ponownej infekcji. Dzięki temu ząb może służyć Pacjentowi tak samo jak pozostałe, zdrowe zęby.
 
Stomatologia Gliwa - leczenie zachowawcze

Rodzaje leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe możemy podzielić na pierwotne i wtórne. To pierwsze wykonujemy, gdy ząb nigdy wcześniej nie był leczony kanałowo. Z kolei wtórne leczenie kanałowe polega na ponownym opracowaniu kanałów celem usunięcia bakterii. Przeprowadzamy je, gdy ząb był już leczony kanałowo, ale zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Taki rodzaj leczenia nazywany re-endodoncją.
 
Złożoność leczenia kanałowego i czas zabiegu zależne są od ilości korzeni i kanałów. Zęby przednie posiadają po jednym korzeniu i najczęściej po jednym kanale, ale zdarza się, że w dolnych jedynkach i dwójkach znajdują się dwa osobne kanały. Trzonowce posiadają 2 lub 3 korzenie, a ilość kanałów może w niektórych przypadkach dochodzić do 4 – 5. W dużej mierze jest to uwarunkowane indywidualnymi cechami konkretnego Pacjenta. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie nowoczesnych technologii, m.in. RTG i mikroskopu, które umożliwiają wykrycie wszystkich kanałów, co stanowi klucz do sukcesu leczenia kanałowego.
 

Skuteczność nowoczesnego leczenia kanałowego

O tym, jak rozwinęła się stomatologia w zakresie leczenia kanałowego, najlepiej świadczy fakt, że kiedyś było to leczenie długotrwałe, a dzisiaj może ono zostać wykonane nawet podczas jednej wizyty! Skuteczne znieczulenia sprawiają, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie jest więc konieczne doprowadzenie do obumarcia miazgi przed oczyszczeniem kanałów (tak zwane “zatruwanie zęba”). Zaawansowane technologicznie narzędzia pozwalają zdezynfekować kanały w bezpieczny i komfortowy sposób. Wszystkie procedury podczas leczenia kanałowego są wykonywane pod mikroskopem, który zapewnia maksymalną precyzję pracy stomatologa, a co za tym idzie – skuteczność leczenia. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi diagnostycznemu, możemy łatwo i szybko przeprowadzić dokładną analizę stanu zęba i przygotować plan leczenia. Ponadto RTG służy do kontrolowania postępów leczenia, co daje pewność, że wszystkie kanały zostały poprawnie zlokalizowane i skutecznie wypełnione.

 

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Najważniejszym urządzeniem we współczesnej endodoncji jest mikroskop stomatologiczny. Nowoczesny sprzęt zapewnia odpowiednie oświetlenie miejsca zabiegowego oraz nawet 25-krotne powiększenie. Zastosowanie mikroskopów oznacza maksymalny komfort pracy stomatologa i przynosi liczne korzyści dla Pacjenta. Przede wszystkim zabieg jest znacznie skuteczniejszy niż dawniej, ponieważ lekarz może dokładnie oczyścić i wypełnić wszystkie kanały, nawet jeśli ich budowa jest niespecyficzna. Dzięki temu nie ma konieczności ponownego wykonywania zabiegu, a wyleczony ząb może służyć Pacjentowi nawet dożywotnio.

 

Zapisz się teraz na niezobowiązującą konsultacje. Zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815. Nasza recepcjonistka dobierze dogodną godzinę Twojej wizyty.

 

Stomatologia Gliwa leczenie kanałowe pod mikroskopem Leczenie kanałowe Katarzyna Gliwa Stomatologia

 

Video opinie pacjentów
Pacjentka zdecydowała się na podjęcie leczenia kompleksowego w naszym gabinecie. Leczenie rozpoczęło się od stomatologii zachowawczej, wyleczyliśmy u Pacjentki wszystkie powstałe ubytki. W międzyczasie Pacjentka miała problemy z biodrem i jak się okazało na ich powstanie miał wpływ krzywy zgryz. Przeprowadziliśmy u Pacjentki leczenie ortodontyczne i jej życie zmieniło się na lepsze. Jak Pacjentka ocenia leczenie w Stomatologia Gliwa i co do tego ma masaż?

Pani Marta zgłosiła się do nas, ponieważ marzyła, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Wykonaliśmy leczenie implantologiczne, które w pełni spełniło oczekiwania Pacjentki. Zobaczcie film w którym Pani Marta opowiada o wrażeniach z leczenia w naszym gabinecie.

Poznaj ekspertów wykonujących leczenie kanałowe

 

Stomatologia Gliwa - Anna Bąk

 

Lekarz stomatolog
Anna Bąk

Lekarz stomatolog. Zajmuje się endodoncją

Ukończyła studia z wyróżnieniem na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W 2017 roku odbyła roczny staż w jednej z renomowanych wrocławskich klinik stomatologicznych. Swoje umiejętności rozwijała, uczestnicząc w Curriculum Endodontycznym w 2018 roku. Brała udział w licznych kursach i szkoleniach. Należy do Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

W naszym gabinecie zajmuje się leczeniem kanałowym. W pracy cechuje się empatią i opanowaniem, dzięki czemu Pacjent ma zawsze poczucie bezpieczeństwa. Jej celem zawsze jest spełnianie marzeń o pięknym i zdrowym uśmiechu.

 
 

 

Etapy leczenia kanałowego

 

1. Pierwszym etapem każdej wizyty endodontycznej jest przeprowadzenie diagnostyki. To nie tylko weryfikacja stanu jamy ustnej Pacjenta, ale także wykonanie zdjęcia RTG, które obrazuje budowę zęba, wraz ze wszystkimi jego korzeniami i kanałami. Dzięki temu badaniu dentysta może wykryć dodatkowe kanały lub te, które mają nietypowy przebieg i kształt. Na tej podstawie wykonuje wstępny plan leczenia, z którym zapoznaje się Pacjent.
 
2. Właściwe leczenie polega na otwarciu korony zęba i dokładnym usunięciu wszystkich chorych tkanek z jego wnętrza i kanałów. Zabieg zawsze jest wykonywany w skutecznym znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest w pełni komfortowy dla Pacjenta.
 
3. Następnie stomatolog odpowiednio oczyszcza i dezynfekuje kanały korzeniowe środkami o działaniu przeciwbakteryjnym. Dla maksymalnej precyzji leczenia całą procedurę wykonuje pod mikroskopem.
 
4. Na dalszym etapie dentysta wypełnia kanały wymagające leczenia przy pomocy specjalnego materiału pochodzenia naturalnego (ciekłej gutaperki), który dociera do wszystkich przestrzeni w kanałach, szczelnie je wypełniając i uniemożliwiając przedostanie się bakterii.
 
5. Na końcu stomatolog zamyka koronę zęba. Istnieje kilka możliwości, w zależności od preferencji Pacjenta i stanu zęba. Można użyć w tym celu tradycyjnego wypełnienia kompozytowego; w przypadku większych ubytków dobrze sprawdzają się nakłady koronowe inlay / onlay wykonywane w laboratorium protetycznym, a dla maksymalnej wytrzymałości i estetyki można zastosować koronę pełnoceramiczną, która dodatkowo wzmocni ząb.

  Zapisz się na niezobowiązującą konsultację

  Imię (wymagane)

  Numer telefonu (wymagane)  My też nie lubimy spamu

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Jakie korzyści przynosi leczenie kanałowe?

  Podstawowym i chyba najważniejszym celem leczenia kanałowego jest przywrócenie zębom ich podstawowych funkcji, czyli gryzienia i żucia. Ból zęba uniemożliwia dokładne przeżuwanie pokarmu, co negatywnie oddziałuje na układ pokarmowy, obciążając go. Wyleczony ząb nie jest już wrażliwy na bodźce i Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu, dzięki czemu może ponownie spożywać wszystkie rodzaje produktów, a układ trawienny może pracować prawidłowo.
   
  Leczenie kanałowe jest alternatywą dla ekstrakcji zęba. Dawniej mocno zniszczone zęby często były usuwane, ale dzięki rozwojowi endodoncji dziś możliwa jest odbudowa nawet silnie uszkodzonych zębów. Dzięki temu Pacjenci mogą cieszyć się naturalnym uzębieniem na dłużej, co jest zawsze najkorzystniejszą opcją, zarówno dla zdrowia i komfortu, jak i ze względów finansowych (pozwala uniknąć bardziej kosztownego leczenia protetycznego).

  W naszym gabinecie robimy wszystko, aby uratować każdy ząb, a ekstrakcję traktujemy jako ostateczność. Szczególną uwagę poświęcamy leczeniu bardzo zniszczonych zębów, których szanse na wyleczenie są oceniane jako niewielkie. Szczegółowa diagnostyka, współpraca doświadczonego zespołu ekspertów oraz specjalistyczne wyposażenie i narzędzia, m.in. mikroskop, RTG to czynniki, które pozwalają nam leczyć nawet bardzo skomplikowane przypadki.

   

  Co możesz teraz zrobić?

  Jeśli Twój ząb wymaga leczenia kanałowego – wybierz gabinet, w którym dostępny jest nowoczesny sprzęt, znacznie podnoszący jakość i skuteczność zabiegu. Nie musisz obawiać się bólu i długotrwałego leczenia – dziś możemy wykonać je bezboleśnie w ciągu jednego dnia! Pamiętaj, że zachowanie własnego zęba jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Daj sobie szansę, by znów cieszyć się komfortem codziennego funkcjonowania i pięknym uśmiechem. Umów się na wizytę wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 604 990 815.
   

  Cennik

   

  leczenie kanałowe od 500 zł
  powtórne leczenie kanałowe od 100 zł (cena za 1 kanał)
  leczenie kanałowe zęba mlecznego 250 – 300 zł

  Leczenie endodontyczne (kanałowe) zawsze wykonujemy w znieczuleniu, dzięki czemu jest ono całkowicie bezbolesne. W naszym gabinecie podejmujemy się również ponownego leczenia kanałowego (re-endo), jeśli jest ono konieczne. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu ząb odzyskuje swoją pełną funkcjonalność oraz estetykę i może służyć Pacjentom przez lata.

   


   

  Najczęściej zadawane pytania
  1. Czym jest leczenie endodontyczne?
  2. Kiedy przeprowadzane zostaje leczenie kanałowe?
  3. Jak przebiega leczenie kanałowe?

  Leczenie można podzielić na 3 etapy. W pierwszym dentysta przeprowadza diagnostykę, po której decyduje czy należy rozpocząć leczenie. Następnie przechodzi do przeprowadzenia zabiegu, podczas którego usuwa chorą miazgę i oczyszcza wnętrze zęba, przygotowując go do wypełnienia.

  W ostatnim etapie następuje uszczelnienie zęba, które ma ochronić go przed uszkodzeniami. Wyleczony kanałowo ząb może prawidłowo funkcjonować przez całe życie, jednak z czasem możliwe jest starcie wypełnienia lub korony. Wtedy należy ją wymienić.

  4. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
  5. Jakie są rezultaty leczenia kanałowego?