Dbajmy o zęby mleczne!

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
09.10.2017

Dlaczego warto dbać o zęby mleczne u dzieci?

Wielu rodziców zakłada, że dbanie o zęby mleczne swoich dzieci nie jest tak ważne – “i tak wypadną”. To częsty błąd, który może prowadzić do konieczności podjęcia leczenia ortodontycznego dziecka w przyszłości czy powstawania traum związanych z wizytą u dentysty. To z kolei może prowadzić do problemów z uzębieniem i konieczności podejmowania dłuższego leczenia stomatologicznego.

Jak wpływ mają zęby mleczne na zęby stałe dziecka?

Po pierwsze próchnica, czyli największy problem z zębami u Polaków. Należy pamiętać, że próchnica jest chorobą infekcyjną, a co za tym idzie może przenosić się na zdrowe zęby, powodując zniszczenia na stałych zębach dziecka. Próchnica nie wypadnie razem z mleczakami.

Od 5-6 roku trwa proces stopniowej wymiany zębów mlecznych na zęby stałe u dziecka. Podczas niego próchnica może się przenieść na zęby stałe, powodując ich zniszczenie.

Przedwczesne usunięcie zębów mlecznych, spowodowane próchnicą, może prowadzić do wad ortodontycznych. Dlaczego? Zęby mleczne poza swoimi podstawowymi funkcjami, pełnią też rolę strażnika miejsca dla zębów stałych dziecka. Kiedy ząb mleczny jest zbyt wcześnie usunięty, sąsiednie zęby w naturalny sposób zaczynają się przesuwać w stronę braku zębowego. Tym samym zabierają miejsce dla stałego zęba, który powinien wejść w miejsce wcześniej usuniętego zęba mlecznego. Ząb stały, który powinien wejść w to miejsce, wychodzi krzywo i powoduje powstawanie wad ortodontycznych.

Dodatkowo wcześniejsze usunięcie zębów mlecznych może powodować powstawanie wad wymowy i utrudniać rozwój kości żuchwy i szczęki.

Konieczność wcześniejszego usuwania zębów mlecznych, może być również traumatycznym przeżyciem dla dziecka i niejednokrotnie wiąże się z bólem. To z kolei może doprowadzić do unikania dentysty i w konsekwencji do problemów z zębami u dziecka. Warto rozpocząć wizyty naszych dzieci u stomatologa jeszcze, gdy mają one zęby mleczne. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne z dzieckiem, to pomoże to w zbudowaniu prawidłowych nawyków u dziecka i co ważne, dentysta nie będzie mu kojarzył się z czymś nieprzyjemnym.

 

Główne zalety wynikające z posiadania zębów mlecznych.

 

Jak dbać o zęby mleczne?

Warto udać się do stomatologa po raz pierwszy, gdy tylko naszemu dziecku pojawią się pierwsze ząbki. Dentysta może wyjaśnić wtedy, jak powinniśmy dbać o zęby dziecka w najmłodszych latach oraz na co powinniśmy uważać. Zapewne zaleci też wizyty kontrolne co kilka miesięcy. Aby dbać o “mleczaki” warto również:

Wypełnij teraz poniższy formularz i zapisz się na konsultację. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą i dobiorą dogodny termin wizyty.