fbpx

Dlaczego regularne wizyty higienizacyjne są tak ważne?

30 października 2017

Ogromną rolę w zachowaniu zdrowych zębów pełni prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że dbanie o zęby wiąże się nie tylko z ich myciem (przynajmniej dwa razy dziennie). Prawidłowa higiena jamy ustnej to również regularne wizyty higienizacyjne i kontrolne u stomatologa. Dlaczego są aż tak ważne?

Higienizacja w Stomatologia Gliwa Dlaczego regularne wizyty higienizacyjne są tak ważne? Katarzyna Gliwa Stomatologia

Musisz pamiętać, że nawet jeżeli myjesz zęby po każdym większym posiłku oraz regularnie nitkujesz i stosujesz płukanki, może się zdarzać, że nie dotrzesz do każdego miejsca, w którym mogą zalegać pozostałości po jedzeniu. Szczególnie dotyczy to szczelin międzyzębowych. Zalegające tam resztki pokarmów są doskonałą pożywką dla bakterii, które z czasem prowadzą do powstawania płytki nazębnej, co w konsekwencji może wywołać próchnicę zębów.

Regularne wizyty higienizacyjne są niezbędne w celu pozbycia się kamienia nazębnego. Dodatkowo podczas wizyty kontrolnej lekarz może szybko zareagować na zalążki próchnicy, które na wczesnym etapie nie wymagają bardziej inwazyjnych interwencji ze strony dentysty. W ten sposób szybko przeleczone i regularnie kontrolowane oraz oczyszczane zęby mogą Ci służyć przez dłuższy czas.

Natomiast zwlekanie z wizytami higienizacyjnymi i kontrolnymi w konsekwencji może doprowadzić do większych problemów np. konieczności podjęcia leczenia kanałowego, a nawet do utraty zęba.

 

Czym są wizyty higienizacyjne?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wizyty higienizacyjne są praktycznie bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Nie należy ich jednak wykonywać w stanach ogólnego osłabienia np. podczas grypy lub w przypadku stosowania leków o silnym działaniu. O takim fakcie należy przed wizytą higienizacyjną poinformować dentystę.

Higienizacja to procedura polegająca na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego oraz osadów, które pojawiają się na powierzchni zębów. Podczas profesjonalnej higienizacji zębów dentysta dociera do trudno dostępnych miejsc i usuwa z nich zalegający kamień, bakterie oraz resztki jedzenia. Jak krok po kroku przebiega wizyta higienizacyjna, możesz przeczytać tutaj.

 

Kto powinien pojawiać się na wizytach higienizacyjnych i kontrolnych?

Regularne zabiegi higienizacyjne i kontrolne są zalecane wszystkim pacjentom, przynajmniej raz na 6 miesięcy. Szczególnie często na wizyty higienizacyjne powinny udawać się osoby noszące aparat ortodontyczny, czy pacjenci borykający się z cukrzycą, kobiety w ciąży (ze względu na zmiany hormonalne) i osoby palące papierosy.

 

Korzyści wynikające z regularnych wizyt higienizacyjnych i kontrolnych:

 • zapobiegają rozwojowi chorób przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów,
 • nie dopuszczają do rozwoju próchnicy zębów,
 • pozwalają na zmniejszenie nadwrażliwości zębów,
 • nie dopuszczają do krwawienia dziąseł i niszczenia zębów oraz związanego z tym bólu.

 

Wypełnij i wyślij poniższy formularz, aby zapisać się na wizytę higienizacyjną. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.

  Imię (wymagane)

  Nazwisko

  Adres email

  Numer telefonu (wymagane)

  Treść wiadomości

  My też nie lubimy spamu


  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   

  Posted in Blog by Katarzyna Gliwa | Tags: , , ,