Diagnostyka podstawą leczenia stomatologicznego

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
19.06.2021

Skuteczne leczenie stomatologiczne jest złożonym procesem wymagającym niezwykle szczegółowego podejścia. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, konieczna będzie rzetelna diagnostyka, która zapewni wszelkie niezbędne informacje na temat stanu jamy ustnej Pacjenta. Dzięki nim dentysta jest w stanie dobrać efektywne rozwiązanie problemu leczonej osoby, minimalizując jednocześnie ryzyko pojawienia się niechcianych komplikacji podczas całej terapii. W naszym gabinecie konieczne badania przeprowadzamy na miejscu, oszczędzając tym samym cenny czas Pacjentów oraz oszczędzając im stresu związanego z poszukiwaniem osobnej placówki zdolnej do ich wykonania!

 

Gliwa - okluzja

Czym właściwie jest diagnostyka stomatologiczna?

Diagnostyka stomatologiczna zajmuje się dogłębną analizą jamy ustnej oraz wszelkich struktur od niej zależnych lub sąsiadujących, np. stawów skroniowo-żuchwowych bądź węzłów chłonnych. Dzięki informacjom na temat ich uwarunkowań lekarz jest w stanie określić źródło problemu, jego objawy, a także dobrać skuteczne rozwiązanie, zgodne z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Szczególnie ważne jest to w obliczu leczenia implantologicznego, kiedy należy dokładnie ocenić warunki kości szczęki i żuchwy czy leczenia zachowawczego, przy którym priorytet stanowi weryfikacja stanu tkanek twardych zęba uległych działaniu próchnicy. Dokładne badania zapewniają odpowiedni materiał do stworzenia planu leczenia, minimalizującego ryzyko pojawienia się niepożądanych komplikacji w trakcie całej procedury.

Urządzenia stosowane w ramach diagnostyki stomatologicznej

Do diagnostyki stomatologicznej wykorzystuje się nowoczesne i w pełni bezpieczne urządzenia obrazujące różne elementy jamy ustnej. Najbardziej prozaicznym przykładem jest zdjęcie RTG (punktowe lub panoramiczne, emitujące minimalną dawkę promieniowania), dokładnie wizualizujące między innymi stan kości w jamie ustnej Pacjenta. To badanie radiologiczne jest powszechnie stosowane w szeroko pojętej medycynie, zaadaptowane przez stomatologię do własnych potrzeb. Ważnym punktem w naszej praktyce jest kamera wewnątrzustna – ułatwia ona rutynowe przeglądy uzębienia oraz pozwala dentyście zauważyć nawet trudno dostrzegalne, niepokojące zmiany dotykające zębów lub dziąseł.

Należy zaznaczyć, że przy diagnostyce bardzo ważna jest wiedza oraz spostrzegawczość stomatologa. Niektóre patologiczne zmiany są widoczne gołym okiem (np. dotykające błony śluzowej jamy ustnej czy poważniejsze ogniska próchnicy w płytszych tkankach zęba), zaś określenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych w dużej mierze zależy od szczegółowego wywiadu medycznego. Nasi eksperci wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem, które pozwala im osiągać wyjątkowe efekty terapii, zgodne z potrzebami i oczekiwaniami Pacjenta.

Cyfrowa wizualizacja ostatecznych efektów leczenia!

Diagnostyka stomatologiczna nie ogranicza się jedynie do określania uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta, do jej zadań należy również przewidywanie ostatecznych rezultatów leczenia. Umożliwia to zaawansowany program komputerowy Dental Master, pozwalający dentyście od początku do końca zaprojektować uśmiech Pacjenta. Nasz stomatolog wykonuje twarzy leczonej osoby kilkanaście zdjęć wysokiej jakości aparatem cyfrowym, a następnie wprowadza je do wspomnianego programu. Tam sporządza precyzyjną symulację końcowego efektu terapii, uwzględniając najsubtelniejsze cechy wyglądu Pacjenta, np. kolor oraz kształt dziąseł czy ust, budowę nosa lub nawet barwę cery. Po zakończeniu prezentuje końcowy efekt, wyświetlając prezentację na ekranie monitora bądź tabletu. Pacjent weryfikuje wyniki pod względem estetycznym, ma także okazję wyrazić swoje wątpliwości i zadać nurtujące pytania. Jak widać, osiągnięcia nowoczesnej stomatologii pozwalają ujrzeć swój wymarzony uśmiech jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu terapii!

Czy badania diagnostyczne są bezpieczne?

Pacjenci często mają wątpliwości co do poziomu bezpieczeństwa wykonywanych badań. Szczególnie tyczy się RTG, gdyż można spotkać się z wieloma plotkami na temat promieniowania emitowanego przez aparaturę wykonującą zdjęcia. Oczywiście jego dawka jest zredukowana do niezbędnego minimum, a przed realizacją lekarz przeprowadza z Pacjentem dokładny wywiad medyczny, co ma za zadanie uchronić go przed wszelkimi powikłaniami lub zagrożeniami. Jeśli chciałbyś przeprowadzić diagnostykę stomatologiczną i masz jakiekolwiek wątpliwości, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Nasi eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania oraz wykonają szczegółową analizę.

Co możesz teraz zrobić?

Jak widać, diagnostyka stomatologiczna stanowi fundament przy każdym leczeniu. Dzięki obecności nowoczesnych sprzętów nasi eksperci dokładnie określają źródło problemu, dobierając najlepsze możliwe rozwiązanie wraz z możliwymi alternatywami. Jeśli chcesz umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz.