Demineralizacja szkliwa – jak ją powstrzymać?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
03.09.2018

Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zgniatanie oraz sprężystością, a jego wytrzymałość można porównać… z diamentami. Jednak mimo tak dużej wytrzymałości, istnieje pewne poważne zagrożenie – demineralizacja szkliwa. Na czym polega ten proces?

Stomatologia Gliwa - demineralizacja szkliwa

 

Czym jest demineralizacja szkliwa?

Szkliwo jest zbudowane w 96% ze składników mineralnych, które pełnią wobec zębów funkcję ochronną. Cenne pierwiastki powstrzymują szkodliwe oddziaływanie kwasów i bakterii na zęby. Dzięki swoim właściwościom pozwalają utrzymać zdrowy i piękny uśmiech nie dopuszczając do demineralizacji zębów. Jednak zdarza się, że długotrwałe oddziaływanie kwasów i cukrów na szkliwo pozbawia je cennych minerałów. Wapń i fosfor zostają stopniowo wypłukiwane, co w znacznym stopniu osłabia zęby i powoduje nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy. W wyniku demineralizacji zębów, te tracą swoją naturalną ochronę, co umożliwia szybki rozwój próchnicy. Dlatego jeśli cierpisz z powodu nadwrażliwości lub zauważasz na swoich zębach charakterystyczne białe plamki, konieczna jest niezwłoczna konsultacja ze stomatologiem.

 

Zapisz się teraz na konsultację, zweryfikujemy stan zdrowia Twojej jamy ustnej i dobierzemy najlepszą metodę leczenia, zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wyślij formularz z naszej strony.

 

Jakie są przyczyny demineralizacji szkliwa?

 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Remineralizacja szkliwa

Procesem przeciwnym do demineralizacji szkliwa jest remineralizacja. Obejmuje ona szereg działań profilaktycznych, które mają na celu dostarczenie zębom niezbędnych minerałów, by szkliwo mogło pełnić swoje podstawowe funkcje.

Remineralizacja szkliwa – etapy.

Remineralizacja szkliwa składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych, takich jak piaskowanie, skaling i polerowanie. Następnie warto wykonać fluoryzację, która polega na nałożeniu na powierzchnię zębów specjalnego preparatu, zawierającego dodatkową dawkę tego cennego pierwiastka.

Oprócz zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym profilaktykę jamy ustnej można także przeprowadzać samodzielnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. Korzystną zmianą będzie wzbogacenie jej o produkty zawierające duże ilości następujących składników:

 

Co możesz teraz zrobić?

Stosowanie diety bogatej w minerały i witaminy, skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego – te elementy profilaktyki to najlepsza przysługa, jaką możesz wyświadczyć swoim zębom. Doskonałym pierwszym krokiem jest ograniczenie spożywania cukrów prostych. Drugim jest regularne spożywanie posiłków zawierających wapń i fosfor. Trzecim – prawidłowe, regularne mycie zębów i systematyczne przeprowadzanie profesjonalnej higienizacji. Już dziś zacznij świadomie dbać o zdrowie swoich zębów i umów się na wizytę do stomatologa. Możesz to zrobić wypełniając formularz  lub dzwoniąc pod numer  +48 604 990 815.