Dbaj o stan swoich dziąseł!

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
13.12.2021

Zachowanie zdrowego uzębienia w dużej mierze zależy od dobrego stanu dziąseł oraz przyzębia. To właśnie one utrzymują zęby na swoim miejscu i ochraniają ich korzenie przed mechanicznymi urazami lub działaniem licznych bakterii obecnych w jamie ustnej. Dlatego też domowa higiena powinna być przeprowadzana kompleksowo oraz regularnie, co zmniejszy prawdopodobieństwo rozwoju groźnych chorób.

 

Stomatologia Gliwa - leczenie zachowawcze

Czym są dziąsła i jakie mają funkcje?

Dziąsła są jedną z tkanek wchodzących w skład przyzębia. Jak wspominaliśmy, ich funkcją jest zabezpieczenie głębszych struktur uzębienia przed bakteriami czy uszkodzeniami, a także dostarczanie niezbędnych składników odżywczych dzięki dobremu ukrwieniu. Zdrowe dziąsła są twarde i mają jasnoróżową barwę – wszelkie odstępstwa mogą świadczyć o rozwoju stanu zapalnego, przeradzającego się z czasem w chorobę przyzębia. Jej ostatnie stadium stanowi paradontoza, wywołująca poważne rozchwianie zębów oraz ich wypadanie.

 

Co powoduje choroby dziąseł?

Za większość schorzeń związanych z dziąsłami, odpowiadają egzystujące w jamie ustnej bakterie, również te odpowiedzialne za próchnicę. Pod wpływem spożywanych cukrów prostych zaczynają one wytwarzać substancje o kwaśnym odczynie – wystawione na ich długotrwałe działanie tkanki miękkie ulegają z czasem podrażnieniom oraz stanowi zapalnemu. Jak to zwykle bywa, choroby rzadko mają tylko jedno źródło, oprócz bakterii mogą nim być także genetycznie warunkowane cechy jamy ustnej. W tym przypadku objawiają się wrodzonym zmniejszeniem odporności przyzębia, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo infekcji.

 

Objawy chorób dziąseł

Krwawienie dziąseł w trakcie szczotkowania jest szczególnie zauważalnym symptomem, powodowanym przez uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych wywołanych przez włosie szczoteczki;

 

Metody leczenia chorób dziąseł

Przy chorobach przyzębia wdraża się kompleksowe leczenie periodontologiczne. Polega ono na usunięciu stanów zapalnych za pomocą odpowiednich zabiegów lub środków farmakologicznych. Zauważmy, że możliwości cofnięcia skutków schorzenia są mocno ograniczone i polegają przeważnie na chirurgicznej regeneracji tkanek miękkich, bazującej przede wszystkim na autoprzeszczepach.

Ponieważ skutki chorób przyzębia i paradontozy są nieodwracalne, warto podjąć wszelkie działania zapobiegawcze, które pozwolą uniknąć problemu. Przede wszystkim są to regularne wizyty w gabinecie stomatologiczny. Przeprowadzana podczas nich kontrola jamy ustnej umożliwi wczesne wdrożenie leczenia, tym samym je ułatwiając. Należy również poświęcić większą uwagę okresowym zabiegom profilaktycznym, wykonywanym przez profesjonalną higienistkę stomatologiczną. Są to skaling ultradźwiękami, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja.

 

Umów się na wizytę!

Przy codziennej higienizacji uzębienia warto zwrócić uwagę na stan dziąseł. Szybkie lokalizowanie niepokojących zmian umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia na wczesnym etapie schorzenia, dzięki czemu konieczne zabiegi będą łatwiejsze, a może nawet uda się ich uniknąć. Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Stomatologia Gliwa, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz.