Jak dbać o protezę zębową?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
07.10.2019

Brak zębów przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Dlatego wiele osób borykających się z tym problemem, decyduje się na protezy ruchome albo stałe. Istnieje jednak wiele mitów o tym, jak powinno się dbać o higienę jamy ustnej w przypadku korzystania z protezy zębowej. Jak jest naprawdę? Spróbujemy odpowiedzieć, jak w domowym zaciszu możemy ujarzmić protezę.

Proteza do szklanki z wodą na całą noc

Jest to klisza, którą wszyscy bardzo dobrze kojarzymy z różnego rodzaju filmów. Niestety przez to utrwala błędne przekonanie, że jest to prawda. Okazuje się, że umieszczanie ruchomej protezy w szklance z wodą na całą noc jest szkodliwe dla pracy protetycznej. Jak to możliwe? Protezy wykonane są z materiałów, które bez problemu chłoną wodę.To powoduje , że jest to idealne środowisko dla różnego rodzaju drobnoustrojowych. Stąd krótka droga do infekcji jamy ustnej. Dlatego zaleca się wyciąganie jej na noc i pozostawienie w suchym miejscu.
 

Mycie protezy pastą do naturalnych zębów

Jest to kolejny błąd higieny jamy ustnej w sytuacji kiedy posiadamy protezę. Zwykła pasta posiada w składzie składniki, które pozwalają idealnie wyczyścić naturalne zęby, jednak używanie jej w przypadku prac protetycznych powoduje jej ścieranie i niszczenie. Dlatego koniecznością jest stosowanie specjalnych past przeznaczonych do higieny protezy. Można użyć także mydło. Należy pamiętać, że szczotkowanie powinno odbywać się co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Oczywiście protezę ruchomą, na czas czyszczenia, powinno się wyciągnąć z jamy ustnej.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Wyciąganie ruchomej protezy na całą noc

Ruchomą protezę należy wyciągać na noc. Dzięki temu zapobiegnie się przerostowi błony śluzowej. Pamiętać należy, że ze względów higienicznych pracę protetyczną powinno się wymieniać co 5 lat. Pozwoli to Pacjentowi zachować zdrowie całej jamy ustnej. Warto również dodać, że raz na 2-3 tygodnie wskazane jest oczyszczanie protezy specjalnymi środkami o działaniu antyseptycznym.
 

Płukanki, nici i irygatory, czyli zestaw wspierający

Dobrym rozwiązaniem, aby zachować czystość jamy ustnej, jest stosowanie płynów do płukania ust. Należy jednak pamiętać, aby preparaty nie zawierały w sobie alkoholu. Przy korzystaniu ze stałej protezy przydać się mogą również specjalne szczoteczki międzyzębowe oraz nici dentystyczne, ktorych budowa umożliwia bezproblemowe umieszczenie ich w przestrzeni między dziąsłami a pracą protetyczną. Dzięki temu możliwe jest dokładne wyczyszczenie wszystkich przestrzeni. Pozytywne efekty nici dentystycznej wspomóc może irygator. Jest to urządzenie, które oczyszcza niedostępne dla szczoteczki przestrzenie za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem.
 

Co możesz teraz zrobić?

Higiena jamy ustnej w sytuacji posiadania protezy nie różni się tak naprawdę znacząco od tej, jaką zaleca się przy naturalnych zębach. Należy jednak pamiętać o kilku elementach, które pozwolą długo cieszyć się protezą. Dzięki odpowiednim zabiegom przeprowadzanym w domu mamy pewność, że jama ustna zachowuje zdrowie. Warto również odwiedzić gabinet stomatologiczny, w którym specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości związane z protezami. W celu umówienia się na bezpłatną konsultację zadzwoń pod nr tel.: +48 604 990 815 lub wypełnij formularz.