Czym jest dentofobia i jak sobie z nią radzić?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
22.03.2021

Kiedy mówimy o złowieszczej perspektywie utraty zębów, zazwyczaj na myśl przychodzą przede wszystkim groźne schorzenia pokroju próchnicy lub paradontozy, które rzeczywiście są najczęstszymi winowajczyniami pojawiania się braków zębowych. Jednak stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo na stan uśmiechu wpływają czynniki psychologiczne. Wielu Pacjentów unika regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, chociażby ze zwykłego lęku, fachowo określanego jako dentofobia. Szacuje się, że w różnym stopniu dotyka ona nawet 90% Polaków i stanowi duży problem dla Pacjentów, ale też stomatologów.

Skąd bierze się dentofobia?

Jak łatwo zgadnąć, najczęstszą przyczyną dentofobii są oczywiście traumatyczne przeżycia (np. ból podczas zabiegu) wyniesione z dotychczasowych pobytów w gabinecie stomatologicznym. Takich powodów jest znacznie więcej, a są one mniej lub bardziej oczywiste. Jako przykład można podać słyszany w poczekalni dźwięk wiertła stykającego się ze szkliwem – można rzec, że brzmi całkiem złowieszczo i wprawił w zakłopotanie niejednego Pacjenta. Ciekawie oddziałują na nasze podejście do stomatologa podkolorowane opowieści członków rodziny oraz znajomych. Anegdoty o bolesnym leczeniu lub dantejskich scenach odbywających się na fotelu stomatologicznym są raczej powszechne i równie powszechnie nie pokrywają się z prawdą. Zaznaczmy, iż w większości przypadków nie należy dopatrywać się złej woli rozmówcy, ludzka psychika ma po prostu tendencję do wyolbrzymiania przykrych doświadczeń.

Strach przed dentystą – objawy

Lęk przed spotkaniem z dentystą może mieć bardziej „namacalne” objawy. Pojawiają się one niedługo przed dniem wizyty lub bezpośrednio przed nią. Zauważalna jest wówczas biegunka, niestrawność, bóle brzucha, a nawet bezsenność. Wymienione zjawiska pojawiają się jednak w przypadku umiarkowanego lęku, przy jego skrajniejszych stadiach można zauważyć nieco odmienne zaburzenia, takie jak niekontrolowane drżenie mięśni, zwiększona potliwość oraz znacznie przyśpieszona akcja serca.

Boję się dentysty – co powinienem zrobić?

Borykając się z dentofobią przede wszystkim należy dokładnie zastanowić się nad wyborem placówki stomatologicznej, której chcemy powierzyć dobro naszego uśmiechu. Renomowane kliniki zasilają swoje szeregi ekspertami dokładnie przeszkolonymi w zakresie Pacjentów lękających się leczenia dentystycznego. Można się o tym przekonać poprzez sprawdzenie realnych opinii Pacjentów na znanych portalach branżowych (np. ZnanyLekarz.pl) czy stronie internetowej interesującego nas gabinetu. Warto też zasięgnąć języka w sprawie atmosfery, jaka panuje w danej placówce – wystarczy wdać się w krótką pogawędkę z rejestratorką lub jak w poprzednim przypadku sprawdzić opinie Pacjentów.

Znieczulenia stomatologiczne podstawą w walce z dentofobią

Głównym powodem przykrych doświadczeń związanych z leczeniem stomatologicznym jest naturalnie ból. Aby go uniknąć, stosuje się przeróżne znieczulenia stomatologiczne skutecznie niwelujące bolesne odczucia. W Stomatologia Gliwa korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych i nowoczesnych znieczuleń miejscowych, a w przypadku Pacjentów cierpiących na głębszy stres przed pobytem na fotelu dentystycznym stworzyliśmy możliwość zastosowania sedacji płytkiej. Polega ona na podaniu Pacjentowi około 30 minut przed zabiegiem specjalnych środków anestetycznych i analgetycznych, które osłabiają ból oraz niwelują stres, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości Pacjenta.

Jak przełamać strach przed dentystą?

Sposób walki z dentofobią zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo jest ona zaawansowana. Przy jej skrajnym stadium leczenie we własnym zakresie nie przyniesie oczekiwanych skutków, konieczna będzie konsultacja z psychologiem. Jednakże terapia nie zajmuje wiele czasu i w zdecydowanej większości przypadków kończy się pozytywnie. Kiedy odczuwamy umiarkowany strach przed gabinetami stomatologicznymi, można spróbować pozbyć się go samodzielnie. Wówczas należy regularnie odwiedzać dentystę – im częściej będziemy opuszczać fotel stomatologiczny bez przykrych przeżyć, tym większy komfort psychiczny u siebie zbudujemy.

Całkiem korzystny wyjściem jest ustalenie ze stomatologiem strategii działania np. poprzez wprowadzenie „gestu bezpieczeństwa”. Kiedy stomatolog go zauważy, natychmiast przerwie zabieg na jakiś czas. Chociaż wydaje się to błahostką, to znacząco wspomaga nawiązywanie zaufania pomiędzy obiema stronami, ułatwiając zabieg i redukując niepotrzebny stres.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli paniczny strach przed pobytem w gabinecie dentystycznym nie pozwala Ci na podjęcie leczenia stomatologicznego i zadbanie o zdrowie własnego uśmiechu, umów się na wizytę w Stomatologia Gliwa! Nasi eksperci posiadają duże doświadczenie w pracy z Pacjentami cierpiącymi na dentofobię i na pewno dopasują terapię w sposób, który zapewni Ci odpowiedni komfort psychiczny. Możesz się z nami skontaktować pod numerem 604 990 815 lub wypełniając formularz.