Czy należy odwiedzać dentystę, jeśli nie skarżymy się na ból zębów?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
07.04.2021

Wielu Pacjentów nieodczuwających żadnych dolegliwości bólowych związanych z uzębieniem odpuszcza sobie regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety, właśnie takie podejście prostą drogą prowadzi do stopniowego pojawienia się różnych chorób w jamie ustnej, a ostatecznie – utraty zębów. Dlatego też spotkania ze stomatologiem powinny odbywać się w regularnych odstępach czasowych, co pozwoli na wczesne wykrywanie wszelkich zagrożeń i zapewnienie uśmiechowi dobrej kondycji!

 

Jak często należy odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Sporządzane przez różne organizacje statystyki głoszą, że przeciętny Polak zjawia się w gabinecie stomatologicznym mniej więcej co 15 miesięcy. W praktyce wygląda to natomiast różnie – niektórzy Pacjenci odwiedzają dentystę co kilka, a nawet kilkanaście lat! Nie trzeba udowadniać, że taki stan rzeczy jest co najmniej niekorzystny, na szczęście są to raczej nieliczne przypadki. Jakie więc są ogólnie przyjęte zalecenia? Wizyty kontrolne sugeruje się wykonywać przynajmniej raz na 6 miesięcy. To optymalna rozpiętość czasowa, gdyż pozwoli stomatologowi w porę zlokalizować niepokojące zmiany lub zalążki chorób i w razie potrzeby wdrożyć adekwatne leczenie.

Przegląd uzębienia – na czym polega?

Mamy świadomość, że wizyta w gabinecie stomatologicznym nie kojarzy się wielu Pacjentom najlepiej i odczuwają oni nieraz, łagodnie rzecz ujmując, pewną niechęć do niej. Dlatego zaznaczmy na wstępie: rutynowe przeglądy zębów są nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Same w sobie nie służą one leczeniu, lecz wykryciu potencjalnych problemów mogących doprowadzić do chorób wymagających zastosowania odpowiedniej terapii. Najpierw lekarz przeprowadza z Pacjentem krótką rozmowę na temat niepokojących zmian w jamie ustnej. Jeżeli leczona osoba skarży się np. na ból podczas nagryzania, ekspert przystępuje do wykonania zdjęć RTG określających naturę problemu. To bezpieczne badanie obrazuje struktury zęba oraz pozwala wykryć niedostrzegalne ogniska próchnicy, zdiagnozować stan korzeni bądź kanałów wraz z otaczającymi je tkankami. Wówczas stomatolog zyskuje pełne rozeznanie w sytuacji oraz dobiera skuteczne rozwiązanie.

Gdy Pacjent nie zgłasza mocniejszych dolegliwości bólowych, z reguły odstępuje się od wykonywania zabiegów, wyjątkiem są jedynie czynności higienizacyjne. W ich zakres wchodzi piaskowanie, czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, piaskowanie specjalnym proszkiem eliminującym pozostałe osady, polerowanie nadające zębom połysku oraz fluoryzacja wzmacniająca szkliwo. Dzięki takiemu pakietowi profilaktycznemu przeprowadzanemu przynajmniej 2 razy do roku można skutecznie uchronić uśmiech przed próchnicą i innymi groźnymi schorzeniami.

Jakie korzyści płyną z regularnego uczęszczania na wizyty kontrolne?

Regularne odwiedziny gabinetu stomatologicznego mają same zalety. Pierwszą i najważniejszą z nich jest możliwość wczesnego diagnozowania chorób rozwijających się w jamie ustnej. Jeśli wykryjemy je odpowiednio szybko, dalsze leczenie będzie znacznie łatwiejsze, a zdarzają się również sytuacje, że udaje się go całkowicie uniknąć. W takim przypadku wydatki na terapię ulegają zmniejszeniu, oszczędzamy również będący deficytowym towarem czas.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że lekarz na podstawie samego przeglądu uzębienia potrafi stwierdzić błędy podczas przeprowadzanej domowej higienizacji. Wówczas on lub wykwalifikowana higienistka stomatologiczna wykonają rzetelny instruktaż, krok po kroku wyjaśniający poprawną technikę szczotkowania zębów, dobrane zostaną również właściwe akcesoria.

Zauważmy, że choroby stomatologiczne postępują nieraz bardzo szybko, dlatego też należy uczęszczać na wizyty kontrolne w regularnych odstępach. Jeśli zostaną zbagatelizowane, problem może osiągnąć bardzo poważne stadium, co uniemożliwi z kolei ratunek chorego zęba, doprowadzając do ostateczności – jego usunięcia. Braki zębowe zaburzają naturalną funkcjonalność jamy ustnej, powodując dalszą utratę uzębienia, wpędzając Pacjentów w błędne koło.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chcesz zapewnić swojemu uzębieniu dobrą kondycję na długie lata, nie rezygnuj z regularnych spotkań w gabinecie dentystycznym! Bardzo pomogą one uśmiechowi w walce z licznymi zagrożeniami, a dzięki temu ewentualne leczenie stomatologiczne będzie mniej skomplikowane i tańsze. Wyeliminowany zostanie również niebezpieczny stres. Chcąc umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 604 990 815 lub wypełnij formularz.