Choroba okluzyjna – co warto wiedzieć?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
17.09.2018

Nie tylko próchnica jest odpowiedzialna za uszkodzenia zębów. Za problemy z narządem żucia może być również odpowiedzialna choroba okluzyjna. W trakcie jej rozwoju, na początku, możemy nie zauważyć odpowiednio wcześnie powolnych zmian, które w efekcie prowadzą nawet do utraty zębów. Objawy tego schorzenia są niespecyficzne, a najbardziej uciążliwe stają się dopiero wtedy, gdy powstaną już znaczne uszkodzenia. Dlatego niezwykle ważne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym oraz uważne obserwowanie sygnałów, jakie otrzymujemy od własnego organizmu.

Gliwa - okluzja

Ścieranie się zębów

 
W początkowej fazie ścieranie się zębów jest niezauważalne i nieodczuwalne. Bez konsultacji ze stomatologiem niemal niemożliwe jest zdiagnozowanie tego zaburzenia. Przyczyną ścierania się zębów mogą być braki w uzębieniu, wady zgryzu oraz problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Niedopasowane do siebie zęby górne i dolne w nienaturalny sposób naciskają na siebie podczas codziennych czynności: mówienia, przeżuwania jedzenia czy snu. Przeciążenia i tarcie powodują stopniowe ścieranie się szkliwa. Jednym z pierwszych symptomów, które powinny wzbudzić naszą czujność, jest nadwrażliwość zębów oraz napięcie mięśni.
 
Sposób leczenia problemu jest w dużej mierze zależny do jego zaawansowania. W początkowej fazie pomoc mogą przynieść środki doraźne, takie jak szyny zgryzowe. To przezroczyste lub kolorowe nakładki na zęby, które zapobiegają ich ścieraniu się. W niektórych przypadkach konieczne do całkowitego wyeliminowania problemu może okazać się leczenie ortodontyczne, które umożliwi ułożenie zgryzu w odpowiedniej pozycji. Jeśli zęby uległy już znacznym zniszczeniom, należy również zastosować odbudowę protetyczną.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami to jeden z najbardziej uciążliwych problemów związanych z uzębieniem. Zaburzenie to znane również jako bruksizm to problem, z którym boryka się wiele osób w każdym wieku. Jest on uciążliwy nie tylko dla Pacjenta, ale również dla jego otoczenia ze względu na nieprzyjemne dźwięki, towarzyszące zgrzytaniu zębami. Objawy te pojawiają się szczególnie podczas snu.

Zgrzytanie zębami jest spowodowane nieodpowiednią relacją pomiędzy zębami szczęki i żuchwy. Dolegliwość ta może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie tylko jest jedną z przyczyn starcia zębów, ale również powoduje silne migrenowe bóle głowy, problemy z kręgosłupem, a nawet wzrokiem. Osoby zmagające się z bruksizmem zaciskają zęby podczas jedzenia nawet 10 razy mocniej. Prowadzi to do uszkodzeń, które z upływem czasu mogą stanowić coraz większe zagrożenie dla uzębienia. Rodzaj leczenia zależy w dużej mierze od znalezienia przyczyny zgrzytania zębami. Kluczowe jest wykonanie odpowiedniej diagnostyki, która pomoże dotrzeć do źródła problemu oraz rozpocząć prawidłowe leczenie. Bruksizm jest niejednokrotnie nazywany „wentylem stresu”. Czasami do jego wyleczenia może wystarczyć założenie specjalnej nakładki na zęby, a w innych przypadkach konieczna jest współpraca kilku stomatologów, którzy przywrócą równowagę w obrębie jamy ustnej.

 

Zaciskanie zębów

Zaciskanie zębów to problem, z którym borykają się przede wszystkim osoby w młodym wieku. Przyczyn może być wiele: od choroby okluzyjnej po wysoki poziom stresu. Zęby często zaciskamy na skutek nadmiernej aktywności mięśniowej, która może być rezultatem wielu czynników. Kluczowa w tym wypadku jest odpowiednia diagnostyka, która pomoże dotrzeć do przyczyny problemu i ustalić odpowiedni sposób leczenia.

Jeżeli jesteś rodzicem i widzisz, że Twoje dziecko na skutek nadmiernego stresu zaciska zęby – zareaguj! Przeciążenia mogą prowadzić nie tylko do uszkodzenia szkliwa, ale także do przesunięć zębów i powstawania wad ortodontycznych, które będą skutkowały koniecznością wykonania leczenia ortodontycznego w niedalekiej przyszłości. Możesz temu zapobiec. Bardzo ważne jest wytłumaczenie dziecku, jakie mogą być konsekwencje zaciskania zębów. Warto zastosować metody relaksacyjne, by pomóc młodemu człowiekowi skutecznie radzić sobie ze stresem. Należy również przedstawić problem stomatologowi, który zbada, czy zgryz rozwija się prawidłowo.

 

Znajdź przyczynę i pokonaj problem

Wszystkie te dolegliwości: ścieranie się zębów, zgrzytanie i zaciskanie ich, mogą w początkowej fazie nie wzbudzać podejrzeń. Ich dalszy rozwój może natomiast prowadzić do poważnego zniszczenia uzębienia. Dlatego bardzo ważne jest regularne uczęszczanie na wizyty kontrolne do stomatologa, który za pomocą specjalistycznych badań jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości odpowiednio wcześnie. Kompleksowa diagnostyka niemal zawsze pozwala dotrzeć do źródła problemu i rozpocząć leczenie w optymalny, mało inwazyjny sposób. Jeśli pragniesz zbadać stan swojego uzębienia, już dziś umów się na wizytę. Możesz to zrobić, wypełniając formularz lub dzwoniąc pod numer +48 604 990 815.