Chcesz mieć zdrowy uśmiech? Pozbądź się kamienia nazębnego.

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
18.12.2017

Przyczyną znacznej części problemów z jamą ustną jest nieprawidłowa higiena i w efekcie powstający kamień nazębny. Zbyt długie unikanie wizyty higienizacyjnej, podczas której pacjent ma dokładnie czyszczone zęby, może powodować znaczne problemy z jamą ustną. Mogą one doprowadzić nawet do powstawania paradontozy i utraty zębów.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny może powstawać u każdego człowieka i pojawia się na skutek niedokładnego czyszczenia zębów lub nieprawidłowej diety. Początkowe zaniedbania higienizacyjne prowadzą w pierwszym etapie do powstawania płytki nazębnej oraz osadu. Te nieusunięte w porę ulegają mineralizacji, co w efekcie prowadzi do powstawania właśnie kamienia nazębnego.

Na początku kamień nazębny może być zauważany na krawędzi dziąseł w postaci ciemnej obwódki. Gromadzi się również pod dziąsłami, gdzie początkowo może być niewidoczny. Z czasem kamień nazębny doprowadza do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej, próchnicy, a nawet paradontozy. Skutkując koniecznością podjęcia dłuższego leczenia stomatologicznego.

Czas w jakim powstaje kamień nazębny jest uzależniony od indywidualnych uwarunkowań pacjenta, diety, wad zgryzu, a nawet genów. Niezależnie jednak od tego, aby uniknąć problemu należy odbywać regularne wizyty higienizacyjne i kontrolne u dentysty.

Podczas takich wizyt dentysta dokładnie oczyszcza zęby pacjenta, poleruje i zabezpiecza przed ponownym powstawaniem osadu i kamienia nazębnego. Takie wizyty należy odbywać co 6 miesięcy.

Dieta, a kamień nazębny.

Na stan zdrowia zębów powinny zwrócić uwagę wszystkie osoby, niezależnie od płci i wieku. Jednak szczególnie narażone na powstawanie kamienia nazębnego są pacjenci lubiący czerwone wino czy tytoń. Dodatkowo powstawaniu, a także narastaniu kamienia nazębnego sprzyjają węglowodany oraz nabiał.

Niezależnie od tego z jakiej diety korzystamy, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym myciu, nitkowaniu oraz płukaniu zębów. Najlepiej to robić po każdym większym posiłku, a jeśli nie mamy możliwości, aby umyć zęby, należy skorzystać z płukanki do ust, przepłukać jamę ustną wodą lub użyć gumy do żucia.

Wpływ kamienia nazębnego na zdrowie jamy ustnej.

Kamień nazębny działa wyjątkowo niekorzystnie na zdrowie zębów i dziąseł pacjenta. Wynika to z tego, że w osadzie nazębnym występują bakterie, które są przyczyną powstawania próchnicy, prowadzącej do poważniejszych problemów z zębami.

Z tego również powodu odkładający się kamień na zębach powoduje poważne choroby dziąseł i przyzębia prowadzącej nie tylko do nieprzyjemnego zapachu z ust, ale też rozchwiania zębów, a nawet ich wypadnięcia.

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu.

Walkę z kamieniem nazębnym powinniśmy rozpocząć w domowym zaciszu. Pierwszym krokiem jest regularne mycie zębów dobrze dobraną szczoteczką do zębów.

Zęby powinniśmy myć po każdym większym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie również należy użyć płukanki do ust i nici dentystycznych. Warto to robić, aby pozbyć się zalegających resztek jedzenia w szczelinach międzyzębowych, do których nie możemy dotrzeć przy pomocy tradycyjnej szczoteczki do zębów.

Dodatkowo, co 6 miesięcy należy odbywać wizyty kontrolne i higienizacyjne u dentysty. To pozwoli nam na zachowanie zdrowia jamy ustnej. Ponadto podczas takiej wizyty dentysta w przypadku jeśli zauważy zalążki próchnicy, może je szybko przeleczyć bez konieczności podejmowania bardziej inwazyjnego leczenia.

Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na wizytę. Nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin pierwszej wizyty.