Budowa implantów zębowych

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
11.04.2023

Implanty zębowe pozwalają odbudować uzębienie. Umożliwia im to ich budowa – elementy, z których się składają, oraz materiał, z jakiego są wykonane.

Filar

Wykonany zwykle z tytanu filar jest główną częścią implantu. Ten właśnie element wszczepia się w kość żuchwy lub szczęki. Nazywany bywa również wszczepem lub implantem wewnątrzkostnym. Jego zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zębowego.
Wyglądem filar przypomina śrubkę. Ma więc – tak jak śrubka – gwintowaną powierzchnię. Kiedy mówimy o implantacji, to chodzi zasadniczo o wkręcenie filaru w kość. Następnie zachodzi proces osteointegracji, czyli integracji filaru z kością. Trwa to zwykle około pół roku. Przez ten czas filar jest obrastany przez kość, dzięki czemu może stać się stabilną podstawą do zamocowania odpowiedniej rekonstrukcji protetycznej (korony, mostu czy protezy).

Łącznik

Łącznik, wykonany również z tytanu lub z cyrkonu,, spełnia funkcję anatomicznej szyjki zębowej. Umieszcza się go między filarem a koroną protetyczną (czyli ostatnią częścią implantu, do której za chwilę przejdziemy). To właśnie łącznik umożliwia osadzenie na filarze uzupełnienia protetycznego i to on nadaje całej konstrukcji odpowiednią stabilność i wytrzymałość.

Łączniki dostępne są w wielu różnych rodzajach, dzięki czemu lekarz może wybrać taki element, który najlepiej spisze się w przypadku konkretnego Pacjenta. Dobierając odpowiedni łącznik, bierze się pod uwagę takie czynniki jak kąt nachylenia implantu, miejsce jego założenia i zakres leczenia, czyli to, czy obejmuje ono pojedyncze czy rozległe ubytki zębowe.

Korona

Korona protetyczna to element, który zastępuje naturalną koronę zębową, czyli część zęba  znajdująca się nad dziąsłem. Korona protetyczna, odwzorowująca naturalną tak pod względem wyglądu, jak i spełnianych funkcji, może być porcelanowa na podbudowie cyrkonowej lub metalowej, pełnoceramiczna lub kompozytowa.

Z jakiego materiału wykonany jest implant?

Implanty zębowe najczęściej wykonuje się z tytanu. To nie przypadek – ten pierwiastek po prostu doskonale nadaje się do tego celu. Dlaczego? Decydują o tym przede wszystkim dwie właściwości tytanu. Pierwszą jest jego biokompatybilność. Jako materiał biozgodny, tytan jest w pełni tolerowany przez organizm, nie jest więc traktowany jako ciało obce. Implanty nie są dzięki temu odrzucane. Nie wywołują też stanów zapalnych ani reakcji alergicznych.
Drugą ważną cechą tytanu jest jego wysoka wytrzymałość. Trzeba zdawać sobie sprawę, że implanty każdego dnia muszą znosić takie same obciążenia, jakim są poddawane naturalne korzenie zębów. Chodzi tu przede wszystkim o obciążenia mechaniczne związane z gryzieniem i żuciem pokarmu. Dlatego muszą być wykonane z wytrzymałego materiału.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o leczeniu implantoprotetycznym i samych implantach, zapraszamy do nas! Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.