Ból zęba po leczeniu kanałowym
Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć? Przecież jego unerwione tkanki zostały usunięte, nie powinien więc on odbierać bólu. A jednak… Co wobec tego się dzieje? Wyjaśniamy, skąd bierze się ból po leczeniu kanałowym i co możesz zrobić, żeby zaradzić temu problemowi.
Jak długo ząb może boleć po leczeniu kanałowym?
Sytuacja, gdy ząb boli po leczeniu kanałowym, nie należy do rzadkości, choć trzeba tu uściślić, że to, co Pacjent odczuwa jako ból zęba, jest w takim przypadku najczęściej bólem otaczających go tkanek. Ból ten bierze się stąd, że leczenie kanałowe jest inwazyjnym zabiegiem, a mechaniczne opracowanie kanałów oraz środki płuczące system kanałowy podrażniają okolice zęba. Z tych względów po leczeniu kanałowym tkanki muszą się zregenerować. Dopóki to nie nastąpi, mogą być odczuwalne dolegliwości bólowe.
Nie powinny one jednak utrzymywać się długo. Z reguły ustępują po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. Zdarzają się szczególne przypadki, gdy trwa to dwa lub trzy tygodnie, ale po tym czasie ból powinien samoistnie ustąpić.
Kłopoty zaczynają się wtedy, jeżeli po trzech tygodniach Pacjent wciąż odczuwa ból. Może to świadczyć o nadal trwającym zapaleniu. Niepokojąca jest też taka sytuacja, w której ból zęba pojawia się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach po leczeniu kanałowym. W takim wypadku należy jak najprędzej skontaktować się z dentystą.

Jakie są przyczyny bólu po leczeniu kanałowym?
Jeżeli ból jest obecny w początkowym okresie po leczeniu kanałowym, jest to prawdopodobnie nadwrażliwość pozabiegowa, będąca efektem podrażnienia tkanek w okolicy zęba.
Jeżeli odczuwasz ból przy nagryzaniu zęba albo przy stukaniu w niego, przyczyną może być nieprawidłowo dopasowane wypełnienie. Jeśli jest ono zbyt wysokie, to obciążenie utrzymujących ząb tkanek jest za duże.
Jak już powiedzieliśmy, zdarzają się i takie przypadki, gdy ból pojawia się kilka miesięcy lub lat po zakończeniu leczenia kanałowego. Oznacza to, że prawdopodobnie się ono nie powiodło i w kanałach pozostała martwa miazga. Któryś z nich mógł zostać niewystarczająco oczyszczony, a nawet zupełnie przeoczony. Brak powodzenia leczenia kanałowego może być spowodowany niekorzystną budową anatomiczną systemu korzeniowego, perforacją lub złamaniem korzenia.
Ból zęba po leczeniu kanałowym – co zrobić?
Ważne jest, by po zabiegu leczenia kanałowego starać się nie podrażniać leczonego miejsca. Najlepiej przez ten okres gryźć drugą stroną jamy ustnej i lepiej wybierać potrawy, które nie wymagają dużo gryzienia. W przypadku, gdy ból jest na tyle silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, ukojenie mogą przynieść ziołowe płukanki zawierające szałwię i rumianek o właściwościach przeciwzapalnych. Pomocny może się też okazać zimny okład, przykładany na skórę w okolicy zęba (najlepiej przez ścierkę, aby nie podrażnić skóry).
W przypadku zęba bolącego przy nagryzaniu, wina leży – jak już wspominaliśmy – prawdopodobnie po stronie niedopasowanego wypełnienia. Trzeba starać się nie nagryzać zęba, by czasem nie zaostrzyć stanu zapalnego, oraz jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego w celu skorygowania wysokości wypełnienia.
Jeżeli natomiast ból jest skutkiem tego, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieskutecznie, trzeba będzie wykonać reendo – powtórne leczenie kanałowe.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z zębami, umów się na wizytę do naszego gabinetu. Zdiagnozujemy problem i zaproponujemy jego najlepsze rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 604 990 815