Alignery – niewidoczne aparaty ortodontyczne

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
12.10.2022

Czy słyszałeś o alignerach? To aparaty nakładkowe, które zmieniają oblicze ortodoncji. Zainteresowany? W takim razie zapraszamy do dzisiejszego wpisu.

Alignery – co to takiego?

Alignery są używane w leczeniu ortodontycznym. Są to nakładki ortodontyczne, których działanie opiera się na stopniowym przesuwaniu zębów, aby – milimetr po milimetrze – przemieścić je na prawidłową pozycję. Alignery działają zatem na takiej samej zasadzie jak tradycyjne aparaty ortodontyczne. Istnieją jednak pewne ważne różnice. Niektóre od razu rzucają się w oczy… a raczej nie rzucają się, ponieważ nakładki ortodontyczne są prawie niewidoczne. Wykonuje się je z cienkiego, gładkiego tworzywa przypominającego plastik. Dzięki temu nie zwracają uwagi otoczenia. Jest to więc dobry wybór dla osób, dla których duże znaczenie ma estetyka uśmiechu, i chciałyby zachować ją również w trakcie leczenia ortodontycznego.

W jaki sposób działają alignery?

Nakładki ortodontyczne są wykonywane indywidualnie pod zgryz danego Pacjenta, trzeba tu bowiem zadbać o jak najściślejsze dopasowanie do jego uzębienia. Nakładki muszą być sporządzone w taki sposób, aby leczenie odbyło się zgodnie z wcześniej sporządzonym planem, obejmującym zakres ruchów na każdym jego etapie oraz czas trwania każdego z tych etapów, jak i całej terapii.

O jakich etapach mowa? Otóż nakładki ortodontyczne są wymieniane co 5-10 dni. Każda z nich ma za zadanie przesunąć ząb o około 0,18-0,25 mm, po czym jest zastępowana następną – w ten sposób wymiana nakładek powoduje stopniowe przemieszczanie zębów aż do momentu, w którym będą się już one znajdować na prawidłowych pozycjach.

Leczenie ortodontyczne w Stomatologia Gliwa

Dlaczego warto korzystać z alignerów?

Jednym z głównych powodów, dla których Pacjenci chętnie sięgają po aparaty nakładkowe, jest estetyka. Alignery nie tylko są przezroczyste, ale też pozbawione drutów i klamer, czyli tych elementów, które w przypadku tradycyjnych aparatów są widoczne na zębach i zaburzają wrażenie wizualne.

Alignery to więc dyskretne aparaty ortodontyczne. Doceniają to przede wszystkim osoby prowadzące aktywne życie towarzyskie i zawodowe, którym zależy na tym, by aparat nie zwracał uwagi otoczenia.

Ale estetyka nie jest jedyną zaletą aparatów nakładkowych. Duże znaczenie ma również wygoda, którą zapewniają, i komfort użytkowania. Chodzi o to, że nakładki można w każdej chwili zdjąć. Aby leczenie przyniosło zamierzony efekt, powinno się mieć je na zębach przynajmniej przez 22 godziny na dobę, jednak w sytuacjach, w których mogłyby przeszkadzać (na przykład podczas mycia zębów czy spożywania posiłków), można je bez problemu zdjąć.

Aparat nakładkowy może wyleczyć niemal wszystkie wady zgryzu, w tym takie jak stłoczenia, diastema, zgryz krzyżowy i pogłębiony nagryz pionowy.

Jaka jeszcze jest duża zaleta alignerów? Oszczędność czasu. Użycie aparatu nakładkowego pozwala na skrócenie czasu leczenia. Inaczej mówiąc, trwa ono krócej niż w sytuacji, gdy używa się tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, nakładki są projektowane na wymiar – dzięki temu można uzyskać większą precyzję leczenia. Po drugie, zmieniają one pozycję każdego zęba osobno, można więc prostować wszystkie zęby w tym samym czasie. Efekt jest taki, że średni czas leczenia aparatem nakładkowym to jedynie 4-12 miesięcy.

Co możesz teraz zrobić?

Potrzebujesz skorygować swój uśmiech, ale zniechęca Cię myśl o noszeniu stałego aparatu ortodontycznego? Teraz masz alternatywę! W naszym gabinecie leczymy niewidocznym aparatem nakładkowym. Teraz możesz wyleczyć wady zgryzu w szybki, komfortowy sposób, bez wyrzeczeń.  Przyjdź do nas, a zdiagnozujemy Twoje wady zgryzu, dobierzemy nakładki i opracujemy indywidualny plan leczenia. Na wizytę możesz się umówić, wypełniając formularz albo dzwoniąc pod numer +48 604 990 815