4 porady – jak sprawić, aby dziecko chętnie odwiedzało dentystę?

Katarzyna Gliwa
Autor: Katarzyna Gliwa
19.03.2018

1. Zacznij od siebie.

Bardzo często najmłodsi Pacjenci obawiają się wizyty u dentysty, ponieważ widzą nastawienie swoich rodziców do stomatologa. To właśnie rodzice są dla dziecka wyznacznikiem pozytywnych lub negatywnych skojarzeń związanych ze stomatologiem, szczególnie w pierwszych latach życia swojej pociechy. Dziecko, które traktuje rodzica jako wzór, naturalnie przejmuje od niego nawyki i odczucia. Te będą miały wpływ na jego dalsze życie, podejmowane decyzje oraz sposób postrzegani m.in. a stomatologa.
 
Co warto robić, a czego unikać?

 

2. Edukuj.

Regularnie uświadamiaj dziecko, dlaczego warto dbać o zęby. Mali pacjenci nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne uczęszczanie na wizyty higienizacyjne i kontrolne. Twoją misją jest nauczenie dziecka, jak ważne jest dbanie o ząbki już od najmłodszych lat. Przypominaj mu o regularnym szczotkowaniu zębów po posiłkach, a także podkreślaj korzyści wynikające z posiadania zdrowych i pięknych zębów. Szczególnie ważne jest, aby wizyty w gabinecie stomatologicznym były dla dziecka czymś naturalnym.

Od czego możesz zacząć? Chociażby od wizyt adaptacyjnych. Są one szczególnie przydatne w przypadku dzieci, które na początku nie chcą współpracować z lekarzem. Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko poznaje dentystę i gabinet, może pobawić się narzędziami używanymi przez lekarza oraz zrozumieć, do czego służą. Podczas takich wizyt dziecko stopniowo przekonuje się do stomatologa i z czasem nawiązuje współpracę.
 
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
 

3. Pierwsze skojarzenia z dentystą są bardzo ważne.

W przypadku dziecka ważne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty nie wywołała negatywnych wrażeń. Dlatego na początku z małym Pacjentem należy przyjść na wizytę adaptacyjną i kontrolną, a nie bólową. Jeśli pierwsza wizyta wywoła pozytywne wrażenie, dziecko bez wątpienia chętniej będzie się pojawiać w gabinecie stomatologicznym w przyszłości. Dlatego nie czekaj z wizytą u dentysty ze swoją pociechą do czasu, kiedy zacznie je boleć ząb.

 

4. Ostrzegaj, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

Jeżeli Twoje dziecko, mimo zaleceń, nadal ignoruje fakt, że o zęby należy dbać, uświadom je, jakie mogą być konsekwencje zaniedbania higieny jamy ustnej. Podkreślaj, jak ważne jest posiadanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Zwracaj uwagę na konsekwencje zaniedbań, takie jak braki w uzębieniu czy nieprawidłowy kolor zębów. Pamiętaj, że przez zaniedbanie zębów mlecznych, w przyszłości konieczne może okazać się założenie aparatu. Uświadom dziecko, że osoby, które od najmłodszych lat zaniedbują swoje zęby, w przyszłości zazwyczaj bardzo żałują tej decyzji. Wtedy bowiem leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga więcej czasu.

Pamiętaj, aby dbać o zęby mleczne Twojego dziecka. To bardzo ważne, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości