4 porady – jak sprawić, aby dziecko chętnie odwiedzało dentystę?
1. Zacznij od siebie.
Bardzo często najmłodsi Pacjenci obawiają się wizyty u dentysty, ponieważ widzą nastawienie swoich rodziców do stomatologa. To właśnie rodzice są dla dziecka wyznacznikiem pozytywnych lub negatywnych skojarzeń związanych ze stomatologiem, szczególnie w pierwszych latach życia swojej pociechy. Dziecko, które traktuje rodzica jako wzór, naturalnie przejmuje od niego nawyki i odczucia. Te będą miały wpływ na jego dalsze życie, podejmowane decyzje oraz sposób postrzegani m.in. a stomatologa.
Co warto robić, a czego unikać?
- nie dziel się negatywnymi doświadczeniami z przeszłości ze swoim dzieckiem,
- nie strasz dziecka dentystą, mówiąc np. „nie jedz tyle słodyczy, bo będziemy musieli pójść do stomatologa”,
- nie motywuj małego pacjenta nagrodą przed wizytą u dentysty, lecz zrób z nim coś przyjemnego po niej, aby wzmocnić pozytywne skojarzenia,
- ucz swoją pociechę współpracy z dentystą – baw się z nim w dentystę, wyleczcie ząbki misiom, policzcie sobie zęby nawzajem.
2. Edukuj.
Regularnie uświadamiaj dziecko, dlaczego warto dbać o zęby. Mali pacjenci nie zdają sobie sprawy, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne uczęszczanie na wizyty higienizacyjne i kontrolne. Twoją misją jest nauczenie dziecka, jak ważne jest dbanie o ząbki już od najmłodszych lat. Przypominaj mu o regularnym szczotkowaniu zębów po posiłkach, a także podkreślaj korzyści wynikające z posiadania zdrowych i pięknych zębów. Szczególnie ważne jest, aby wizyty w gabinecie stomatologicznym były dla dziecka czymś naturalnym.
Od czego możesz zacząć? Chociażby od wizyt adaptacyjnych. Są one szczególnie przydatne w przypadku dzieci, które na początku nie chcą współpracować z lekarzem. Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko poznaje dentystę i gabinet, może pobawić się narzędziami używanymi przez lekarza oraz zrozumieć, do czego służą. Podczas takich wizyt dziecko stopniowo przekonuje się do stomatologa i z czasem nawiązuje współpracę.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
3. Pierwsze skojarzenia z dentystą są bardzo ważne.
W przypadku dziecka ważne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty nie wywołała negatywnych wrażeń. Dlatego na początku z małym Pacjentem należy przyjść na wizytę adaptacyjną i kontrolną, a nie bólową. Jeśli pierwsza wizyta wywoła pozytywne wrażenie, dziecko bez wątpienia chętniej będzie się pojawiać w gabinecie stomatologicznym w przyszłości. Dlatego nie czekaj z wizytą u dentysty ze swoją pociechą do czasu, kiedy zacznie je boleć ząb.
4. Ostrzegaj, jeśli uważasz, że jest to konieczne.
Jeżeli Twoje dziecko, mimo zaleceń, nadal ignoruje fakt, że o zęby należy dbać, uświadom je, jakie mogą być konsekwencje zaniedbania higieny jamy ustnej. Podkreślaj, jak ważne jest posiadanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Zwracaj uwagę na konsekwencje zaniedbań, takie jak braki w uzębieniu czy nieprawidłowy kolor zębów. Pamiętaj, że przez zaniedbanie zębów mlecznych, w przyszłości konieczne może okazać się założenie aparatu. Uświadom dziecko, że osoby, które od najmłodszych lat zaniedbują swoje zęby, w przyszłości zazwyczaj bardzo żałują tej decyzji. Wtedy bowiem leczenie jest bardziej skomplikowane i wymaga więcej czasu.
Pamiętaj, aby dbać o zęby mleczne Twojego dziecka. To bardzo ważne, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości