3 rzeczy, których nie wiesz o implantach
Implanty to nowoczesna i innowacyjna metoda leczenia braków zębowych i bezzębia. Eksperci na całym świecie nieustannie ją udoskonalają, dzięki czemu obecnie niemal 100% zabiegów kończy się pełnym sukcesem. W związku z tym Pacjenci mogą cieszyć się komfortem codziennego funkcjonowania porównywalnym do posiadania własnych zębów. W Polsce rozwiązanie to stosowane jest od kilkunastu lat i w tym czasie zostało docenione przez wielu zadowolonych Pacjentów, którzy dzięki implantom zyskali całkiem nową jakość życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej rewolucyjnej metodzie – specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 3 mało znane fakty na temat implantów.
1. Implant jest traktowany przez organizm jak własna tkanka
Liczne badania potwierdzają, że 98,9% zabiegów implantologicznych zakończonych jest sukcesem, czyli pełną integracją implantu z kością szczęki lub żuchwy. Tak doskonałe rezultaty są możliwe do osiągnięcia dzięki osteointegracyjnym właściwościom tytanu. Metal ten jest w pełni biozgodny (biokompatybilny). Oznacza to, że organizm traktuje go jak własną tkankę, a nie jako ciało obce. Po wszczepieniu implantu następuje trwający kilkanaście tygodni proces regeneracji, podczas którego implant zrasta się z tkanką kostną. Po tym czasie może funkcjonować w jamie ustnej zupełnie tak jak naturalny ząb, służąc Pacjentowi nawet dożywotnio. Dzięki tym właściwościom implantacja jest całkowicie bezpieczna, bardzo skuteczna, a także stanowi metodę uzupełniania braków zębowych najkorzystniejszą dla zdrowia całego narządu żucia.
[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]
2. Próby wszczepienia implantów były podejmowane już 2500 lat p.n.e.
Zanim opracowano implanty w takiej formie, w jakiej znamy je dziś, ludzie przez tysiąclecia podejmowali liczne próby rekonstruowania utraconych zębów. Najdawniejsze oznaki takich działań zostały odkryte przez archeologów na terenach zamieszkiwanych przez starożytnych Majów w grobowcach liczących 4500 lat. Znalezione tam szkielety w okolicach szczęki nosiły ślady świadczące o tym, że w miejsce utraconych zębów wszczepiono fragmenty kości zwierząt lub muszli morskich poddanych obróbce. Leczenie braków zębowych próbowano przeprowadzać także w Europie. Na terenie dzisiejszej Francji już 300 lat przed naszą erą wykorzystywano w tym celu żelazne gwoździe, którymi mocowano w jamie ustnej korony z drewna lub kości zwierzęcej. Wykute z żelaza imitacje zębów stosowano także w antycznym Rzymie. W epoce renesansu natomiast uznanie zyskały implanty wykonane z kości słoniowej, które wprowadzano w miejsce utraconego zęba natychmiast po jego wyrwaniu. Wszystkie te metody były oczywiście niedoskonałe i pełniły w najlepszym razie funkcję estetyczną, maskując w pewnym stopniu braki zębowe. Niemniej jednak, tak liczne próby leczenia braków w uzębieniu świadczą o determinacji, z jaką człowiek od zarania dziejów dążył do posiadania zdrowych zębów i pełnego, pięknego uśmiechu.
3. Implanty, które znamy dziś zostały opracowane ponad pół wieku temu
Determinacja ta doprowadziła ostatecznie do powstania rewolucyjnej metody leczenia bezzębia i pojedynczych braków zębowych, jaką są tytanowe implanty zębowe. Ze względu na swoją innowacyjność implanty są aktualnie jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań, zarówno w przypadku bezzębia, jak i pojedynczych ubytków. Kluczowego odkrycia dokonał przypadkowo w 1952 roku szwedzki profesor Per-Ingvar Brånemark. Co ciekawe, naukowiec ten nie był stomatologiem, lecz… ortopedą! Zajmował się badaniami naukowymi nad krążeniem krwi. Podczas jednego z eksperymentów przypadkiem zaobserwował osteointegracjne właściwości tytanu. Wkrótce metal znalazł zastosowanie w stomatologii – w 1965 roku Gösta Larsson został pierwszym pacjentem ze wszczepionym tytanowym implantem dentystycznym.
Co możesz teraz zrobić?
Dzięki wiekom prób, eksperymentów i badań możliwe okazało się skuteczne i bezpieczne uzupełnianie braków zębowych. Dziś leczenie implantologiczne jest procedurą wykonywaną w renomowanych klinikach dentystycznych w Polsce. Jeśli Ty także borykasz się z problemem ubytków w uzębieniu – rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że wypełnisz formularz lub zadzwonisz pod numer +48 604 990 815, aby umówić się na wizytę i przekonać się, w jaki sposób implanty mogą zmienić Twoje życie na lepsze.